Prokuratura ma nowego szefa - ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro

Śledczych czekają zmiany kadrowe. Kierownikom ponad 40 jednostek przerwano kadencję.

Publikacja: 04.03.2016 06:30

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: PAP

Zbigniew Ziobro od piątku 4 marca łączy funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Kancelarii Premiera i w obecności Beaty Szydło obiecywał, że od teraz prokuratura będzie sprawniejsza i odpolityczniona, a podejmowane przez nią decyzje jawne i transparentne.

– Rozwiązania przyjęte w ustawie wzmacniają odpolitycznienie prokuratury w stosunku do stanu, który był dziś. Najgorsze są naciski niejawne, za zamkniętymi drzwiami – argumentował Ziobro.

Podczas konferencji padło wiele obietnic.

– Chcemy, by prokuratura nie działała tak, jak w sprawie Amber Gold, SKOK Wołomin czy w sprawach związanych z politykami Platformy – mówił nowy prokurator generalny. Zapewniał, że chce, by stała na straży bezpieczeństwa Polaków i wszystkich traktowała równo.

– Po połączeniu funkcji prokurator generalny znajdzie się pod kontrolą władzy ustawodawczej wraz z wszelkimi tego konsekwencjami, a więc i z możliwością odwołania go – mówił Ziobro. Połączenie funkcji ma, jego zdaniem, rozpocząć odbudowywanie zaufania obywateli do prokuratury.

W 2014 r. w badaniu CBOS zaufanie do prokuratury deklarowało 33 proc. badanych, a 38 proc. źle oceniło jej pracę. Dwa lata wcześniej wynik był dużo gorszy: tylko 20 proc. osób ufało prokuraturze i aż 63 proc. źle oceniało jej pracę.

Jedni odchodzą, drudzy przychodzą

Połączenie funkcji to decyzja polityczna, która pociąga za sobą duże zmiany organizacyjne. Zamiast Prokuratury Generalnej powstanie Prokuratura Krajowa. Kierować nią będzie I zastępca prokuratora generalnego – prokurator krajowy (mówi się, że będzie to Bogdan Świeczkowski, dziś wiceminister sprawiedliwości).

Prokuratura Krajowa obsługiwać będzie prokuratora generalnego. Zastępców będzie więcej: do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz spraw wojskowych. W PK tworzy się wydziały zamiejscowe do prowadzenia najpoważniejszych i międzynarodowych postępowań przygotowawczych. Zajmą się one ściganiem przestępczości zorganizowanej i najpoważniejszej korupcji. Utworzony zostanie także wydział do spraw terroryzmu.

Jedenaście prokuratur apelacyjnych staje się prokuratorami regionalnymi. Za miesiąc, w kwietniu, przestaną istnieć prokuratury wojskowe.

Wymiana kadr

Znika kadencyjność stanowisk funkcyjnych. Weryfikacji zostaną poddani prokuratorzy dotychczasowej prokuratury generalnej (ok. 70 osób). Trzeba będzie powołać 11 nowych prokuratorów regionalnych. Z odwołaniem muszą się liczyć także szefowie 45 prokuratur okręgowych i 357 jednostek rejonowych. W sumie zmiany dotkną ponad 6 tys. prokuratorów wszystkich szczebli.

– Na razie trwa loteria. Pojawiają się coraz to nowe nazwiska. Większość kierownictwa powoli się pakuje – mówi prokurator jednej z prokuratur okręgowych. Nikt z pytanych przez nas śledczych nie ma złudzeń, że wymiana szefów nastąpi. Pytanie tylko, na jaką skalę i kiedy.

Do rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego doszło w 2010 r. Wtedy urzędowanie – jako PG – rozpoczął Andrzej Seremet. Oddzielenie funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykował PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Ponowne połączenia funkcji PiS zapowiadał w kampanii wyborczej.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego