Janeczek: pracownicy prokuratury powinni zarabiać więcej

Rozmowa z Tomaszem Janeczkiem, prokuratorem regionalnym w Katowicach.

Aktualizacja: 04.03.2018 14:39 Publikacja: 04.03.2018 11:00

Janeczek: pracownicy prokuratury powinni zarabiać więcej

Foto: Adobe Stock

Rz: Panie prokuratorze, kieruje pan jedną z największych prokuratur w kraju. Czy wynikają z tego jakieś szczególne problemy?

Tomasz Janeczek: W prokuraturach regionu katowickiego pracuje 1687 osób. Prokuraturze Regionalnej w Katowicach podlegają prokuratury okręgowe w: Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach oraz podległe tym jednostkom organizacyjnym prokuratury rejonowe w liczbie 36.

Prokuratura Regionalna w Katowicach jest jedną z największych prokuratur regionalnych w Polsce, obejmującą swoją właściwością także tereny górnicze, co sprawia, że oprócz najpoważniejszych spraw finansowo-skarbowych oraz gospodarczych, koordynujemy też sprawy przestępstw popełnionych w sektorze górniczym. Chodzi o oszustwa, wyłudzenia czy niegospodarność na dziesiątki, a nawet setki milionów złotych. To również postępowania dotyczące katastrof w zakładach górniczych, jak np. w Kopalni „Mysłowice", w której w październiku 2015 r. zginęło siedem osób.

Czy są jakieś szczególne rodzaje spraw, które trafiają do PR w Katowicach?

Prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Katowicach koncentrują się na szczególnie skomplikowanych śledztwach gospodarczych i finansowo-skarbowych, zazwyczaj dotyczących mienia wielkiej wartości. Przypomnę zresztą, że od chwili utworzenia prokuratur regionalnych, czyli od marca 2016 r., ich głównym zadaniem jest m.in. ściganie najpoważniejszej przestępczości wymierzonej w finansową sferę działania organów państwa. Prowadzimy tylko w dwóch wydziałach gospodarczych 71 szczególnie skomplikowanych śledztw. Przykładowo, zajmujemy się rozpracowywaniem piramid finansowych, karuzelami podatkowymi, rozbijaniem międzynarodowych grup przestępczych okradających Skarb Państwa z VAT i akcyzy, ściganiem gangsterów trudniących się przemytem towarów oraz rozpracowujemy działalność „białych kołnierzyków". To tylko kilka przykładów, bo spektrum śledztw jest naprawdę ogromne. I nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady.

W jednostce, którą kieruję, pracują cztery zespoły śledcze do prowadzenia określonych postępowań przygotowawczych, o wyjątkowo skomplikowanym charakterze, złożone z prokuratorów i funkcjonariuszy policji, w tym jeden zespół międzynarodowy. W strukturze prokuratury funkcjonują koordynatorzy przestępczości dotyczącej m.in. prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu, „odwróconego łańcucha dystrybucji leków" czy funduszy unijnych.

Na czym polega kierowanie Prokuraturą Regionalną?

Jako prokurator regionalny sprawuje nadzór nad wszystkimi komórkami organizacyjnymi kierowanej przeze mnie jednostki oraz realizowanymi przez nich zadaniami i czynnościami procesowymi. Podejmuję niezbędne czynności dla zapewnienia prawidłowego i sprawnego wykonywania zadań służbowych, przede wszystkim w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych. Z uwagi na skomplikowany i złożony charakter postępowań, prowadzonych w kierowanej przeze mnie prokuraturze oraz podległych jej jednostkach organizacyjnych, staram się zapewnić moim pracownikom jak najlepsze warunki pracy. Wiem, że cała kadra podległych mi osób, w skład której wchodzą nie tylko prokuratorzy, ale i asystenci, pracownicy sekretariatu, informatycy, analitycy kryminalni, a także obsługa administracyjna, dokłada wszelkich starań, aby w sposób należyty i na jak najwyższym poziomie wykonywać swoje obowiązki. Dlatego też chciałbym, aby moi podwładni pracowali w jak najlepszych warunkach lokalowych. Między innymi w tym celu przygotowuję, wspólnie z Prokuratorem Okręgowym w Katowicach, inwestycje związane z budową nowej siedziby Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ i Południe w Sosnowcu, a także budowę siedziby dla prokuratur różnego szczebla w Katowicach – na miarę XXI wieku.

Skąd pan wie, co dzieje się w najmniejszej prokuraturze, która panu podlega?

Muszę wiedzieć. Sprawny i szybki przepływ informacji to podstawa funkcjonowania prokuratury. Po prostu w ten sposób musi funkcjonować prokuratura. W przeciwnym razie stałaby się bezwładną, niewydolną i niesłużącą nikomu, biurokratyczną machiną.

W jednej z ostatnich spraw dotyczącej eksplozji kamienicy w Sosnowcu i zaginięcia jej mieszkańców informacje uzyskałem dosłownie kilka chwil od tego faktu. Pozwoliło to na sprawne i skuteczne skoordynowanie wszystkich służb pracujących na miejscu zdarzenia. Na tym polu dobrze układa się również współpraca z kierownictwem służb wykonujących swoje ustawowe zadania w ściganiu przestępczości, tj. KWP w Katowicach, ABW, CBA i organami finansowo-skarbowymi. Szybkie przekazywanie informacji to standard w naszych służbowych relacjach.

Gdyby mógł pan coś zmienić, poprawić, to co by to było?

Jestem zdania, że zatrudnieni w prokuraturze urzędnicy, asystenci i pracownicy administracji otrzymują zbyt niską płacę, a przecież bez ich tytanicznej pracy ta instytucja nie mogłaby w ogóle funkcjonować. Pracownicy prokuratury powinni dostawać większą gratyfikację finansową, która z pewnością dawałaby im większą satysfakcję z wykonywania obowiązków, a równocześnie impuls do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

—rozmawiała Agata Łukaszewicz

Tomasz Janeczek jest prokuratorem regionalnym od marca 2016 r.

Rz: Panie prokuratorze, kieruje pan jedną z największych prokuratur w kraju. Czy wynikają z tego jakieś szczególne problemy?

Tomasz Janeczek: W prokuraturach regionu katowickiego pracuje 1687 osób. Prokuraturze Regionalnej w Katowicach podlegają prokuratury okręgowe w: Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach oraz podległe tym jednostkom organizacyjnym prokuratury rejonowe w liczbie 36.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara