W specjalnie przygotowanych wytycznych prokurator Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego, przypomina wszystkim prokuratorom o obowiązkach, jakie na nich ciążą. Mają m.in. ustalać, ile aktualnie trwa postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą.

Po uzyskaniu danych prokuratorzy będą zgłaszali udział w takich postępowaniach. Jak podkreśla Hernand, prokuratura stoi na straży praworządności. Ma to czynić m.in. poprzez wytaczanie powództw w sprawach cywilnych czy składanie wniosków i udział w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych, ale nie tylko. Prokuratorzy mają też uczestniczyć w sprawach z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jeżeli wymaga tego ochrona praworządności, interesu społecznego, własności lub praw obywateli.

Podstawą zgłaszania udziału w postępowaniach dotyczących wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci jest art. 7 i art. 60 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z pierwszym, przypomina Hernand, prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, a także wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu. Warunkiem jest, by wymagała tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.

Drugi z przepisów stanowi, że prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. Nie jest związany z żadną ze stron. Może składać oświadczenia i zgłaszać wnioski, jakie uzna za celowe, oraz przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Od chwili, kiedy prokurator zgłosi udział w postępowaniu, należy mu doręczać pisma procesowe.