Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Donald Trump Jr., krnšbrny syn prezydenta

Donald Trump i jego najstarszy syn Donald Trump jr podczas kampanii wyborczej.
AFP
Donald Trump Jr. nigdy nie stronił od kontrowersji.

Aleksandra Słabisz z Nowego Jorku

Gdy w 2012 r. pojawiła się fotografia, na której Donald Trump Jr. i jego brat Eryk pozujš z odciętym ogonem słonia i zabitym gepardem na afrykańskim safari, opinia publiczna wrzała z oburzenia, a Trump junior wzruszył ramionami i stwierdził: „jestem łowcš, a za to nie będę przepraszał".

W trakcie kampanii prezydenckiej zaœ porównał uchodŸców syryjskich do cukierków („skittles"), a narzekajšc na media, nawišzywał do komór gazowych. Niedawno zdenerwował londyńczyków, sugerujšc, że marcowe ataki terrorystyczne na Westminster Bridge to wina ich burmistrza.

W ubiegłym tygodniu Trump Jr., 39-letni syn amerykańskiego prezydenta, znalazł się w centrum skandalu zwišzanego z wpływaniem przez Rosję na wynik ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Krytycy twierdzš, że jego zapał do kontaktów z rosyjskimi przedstawicielami w celu zdobycia informacji kompromitujšcych Hillary Clinton można okreœlić jako „kryminalnie głupi". Zwolennicy natomiast broniš go twierdzšc, że ujawniajšc swoje e-maile dotyczšce spotkania, wykazał się odwagš i transparentnoœciš.

„On się nie boi" — stwierdził cytowany w „Los Angeles Times" jeden z aktywistów z Illinois, który pracował z Trumpem Jr. w trakcie kampanii prezydenckiej. Jego zdaniem syn prezydenta dobrze zrobił, ujawniajšc wszystkie e-maile od razu, zamiast dawać mediom satysfakcję z ich odkrywania.

Czy był to gest odwagi czy próba uspokojenia ataków, to się okaże, bo jak informujš media, w spotkaniu w Trump Tower oprócz Juniora, jego szwagra Jareda Kushnera i Paula Manaforda uczestniczył też Rinat Achmetszyn. Waszyngtońskie interesy tego weterana sowieckiej armii i rosyjsko-amerykańskiego lobbysty pokrywały się z priorytetami Kremla dotyczšcymi zmniejszenia amerykańskich sankcji wobec Rosji. Jego obecnoœć nadaje spotkaniu znacznie poważniejszego charakteru.

Donald Trump Jr. to najstarszy z trójki dzieci, które prezydent ma z Ivanš Trump. Sam twierdzi, że nie zawsze był najlepszym synem. Ma jednak wiele na swoje usprawiedliwienie. Gdy miał 12 lat, ojciec zostawił jego matkę dla Marli Maples. Rozwód na wiele lat nadszarpnšł jego relacje z ojcem. Rozgoryczony z powodu rozpadu rodziny przez rok odmawiał rozmów z ojcem i długo buntował się przeciw niemu.

Na studiach, które odbył na prestiżowym Wharton College działajšcym przy University of Pennsylvania, miał reputację imprezowicza, który nie stroni od alkoholu. „Często zataczał się pijany na kampusie. Nie cierpiał ojca i nie cierpiał zainteresowania, jakie wywoływało jego nazwisko" – napisał kiedyœ na Facebooku jeden z jego kolegów.

Po studiach mieszkał w prowincjonalnym Aspen w Kolorado, gdzie łowił ryby i polował – czego nauczył się od swojego czeskiego dziadka. Spał w samochodzie i czasami pracował jako barman. W 2001 r., podczas Mardi Gras w Nowym Orleanie, został aresztowany za picie alkoholu w miejscu publicznym.

Kilka lat póŸniej jednak dojrzał. „Zrozumiałem, że mam zbyt wiele możliwoœci, żeby coœ zrobić z moim życiem dobrego. Nie chciałem tego zaprzepaœcić" – stwierdził w wywiadzie dla „New York Magazine". Zaczšł pracować w firmie ojca, w 2005 r. poœlubił modelkę Vannessę Haydon, z którš ma pięcioro dzieci.

W pracy Donald Trump Jr. szybko doszedł do pozycji wiceprezesa w Trump Organization. Zajmował się m.in. kontaktami z rosyjskim œwiatem biznesu i często podróżował do Rosji w interesach. W wywiadzie dla eTurboNews przyznał, że zawsze z ostrożnoœciš podchodził do tego œwiata, który nazywał skorumpowanym. „To naprawdę przerażajšce miejsce" – mówił.

Gdy zaczšł pracować w imperium ojca, ich relacje się poprawiły, chociaż miały chwile załamania. Doceniany był za ciężkš pracę i dyscyplinę, ale nie wyszedł z cienia swojego ojca i siostry Ivanki.

Po inauguracji, gdy Ivanka z mężem Jaredem Kushnerem zamieszkała w Waszyngtonie (gdzie pomaga ojcu rzšdzić krajem), Donald Jr. – wraz z bratem Erickiem – dostali zadanie szefowania Trump Organization. Oficjalnie majš trzymać się z daleka do Białego Domu, by nie mieszać polityki z rodzinnym biznesem.

W polityce jednak, w przeciwieństwie do Ivanki, która wydaje się rozdarta między radykalnymi poglšdami ojca-prezydenta a własnym, liberalnym nastawieniem od œwiata, Junior jest zaciętym zwolennikiem swojego ojca. „Jest prawdziwym konserwatystš. Wierzy w Drugš Poprawkę do Konstytucji, wolny rynek i mały rzšd" – powiedział jego przyjaciel, dodajšc, że w czasie kampanii prezydenckiej ciężko pracował na zwycięstwo ojca. „Wstawał o 4.30 i ostatni chodził spać. Nie został wystarczajšco doceniony" – dodaje.

W ubiegłym tygodniu ojciec jednak stanšł po jego stronie. „Mój syn to bardzo wartoœciowy człowiek" – powiedział, dodajšc, że docenia to, iż Junior ujawnił e-maile w sprawie spotkania z rosyjskimi przedstawicielami.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL