Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Chodzi o ciemne interesy prezydenta, nie zwišzki z Kremlem

AFP
Comey zrobił więcej dla zwycięstwa Trumpa niż Rosjanie – mówi profesor New York University i Instytutu Spraw Międzynarodowych w Pradze Mark Galeotti.

Rz: Wyrzucenie szefa FBI uruchomiło kampanię oskarżeń wobec Donalda Trumpa. Czy w takich warunkach prezydent może jeszcze porozumieć się z Kremlem?

Mark Galeotti: Ze strony Rosjan to porozumienie nie jest już możliwe, od kiedy Baszar Asad użył broni chemicznej, a Trump odpowiedział na to atakiem rakietami manewrujšcymi. Byłem wówczas w Moskwie i wiem, jak dla rosyjskiego MSZ spełniał się wtedy koszmar przejęcia władzy w USA przez nieprzewidywalnego prezydenta. Teraz to porozumienie przestaje być możliwe także ze strony Trumpa: musiałby na nie przeznaczyć ogromny kapitał polityczny, którego nie ma.

Co mógł wykryć James Comey, gdyby dalej prowadził œledztwo?

Nie wierzę, aby Rosjanie chcieli zwycięstwa Trumpa, chodziło im o osłabienie prezydentury Hillary Clinton, która wydawała im się nie do uniknięcia. Po to doprowadzili do publikacji kompromitujšcych dla niej informacji. Z Trumpem i jego ludŸmi problem jest inny niż zwišzki z Kremlem. Oni traktujš władzę jako sposób na przeforsowanie osobistych interesów, sš podatni na korupcję z każdej strony, choćby Chin, w przeszłoœci prowadzili wiele podejrzanych interesów – w przypadku Trumpa bardziej z satrapiami Azji Œrodkowej niż Rosjš. I prezydent obawia się, że te wszystkie sprawy wyjdš na jaw, przekształcš się w niekończšcš się telenowelę, którš będzie œledziła cała Ameryka.

Mimo wszystko generał Flynn, Jeff Sessions, Jared Kushner zostali oskarżeni o kontakty z Rosjš, nie z kim innym.

WeŸmy przypadek Flynna; zwolniono go nie dlatego, że spotkał się z ambasadorem Rosji – to samo robili ludzie ze sztabu Clinton – tylko dlatego, że w tej sprawie skłamał. Owszem, od Rosjan dostał od 20 do 40 tys. dol., ale to za mała suma, aby można było kupić takš postać. Od samych Turków Flynn wzišł dziesięć razy więcej.

Zostanie powołana niezależna komisja Senatu, która będzie kontynuowała œledztwo FBI?

Comey miał wielu wrogów w obu partiach Kongresu, odegrał w końcu większš rolę w doprowadzeniu do zwycięstwa Trumpa niż Rosjanie. Ci, którzy dziœ użalajš się nad jego losem, sš więc niezłymi hipokrytami! Dla republikanów utworzenie komisji senackiej byłoby opcjš atomowš, oznaczałoby utratę Białego Domu. Być może przyjdzie taki dzień, kiedy uznajš, że Trump jest dla nich nadmiernym obcišżeniem, szczególnie w perspektywie wyborów do Kongresu. Ale to jeszcze nie ten etap. Po europejskiej stronie Atlantyku Trump może uchodzić za postać komicznš, ale po stronie amerykańskiej wcišż ma wielu zwolenników, w tym wpływowš mniejszoœć konserwatystów religijnych.

Na takš postawę republikanów liczył Trump, zwalniajšc Comeya?

Trump wcišż czuje się, jakby prowadził „The Apprentice": tu kogoœ zwolni, tam wynagrodzi. Nie ma dalekosiężnego planu. Zresztš na miejsce Comeya nie będzie mógł mianować choćby Jareda Kushnera, tylko kogoœ wiarygodnego, kogo zatwierdzi Kongres. Œledztwo w sprawie powišzań z Kremlem będzie więc trwało nadal.

Za dwa tygodnie szczyt NATO w Brukseli. Trump poleci na niego mocno osłabiony...

To nie będzie miało wpływu na to spotkanie. Europejczycy wiedzš, że potrzebujš Ameryki, ale i tak wolš rozmawiać z Rexem Tillersonem czy Jamesem Mattisem niż Trumpem, który jednego dnia coœ obiecuje, a drugiego dnia zmienia zdanie, żyje w innym, nierealnym œwiecie. 

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL