Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Czy Trump zaatakuje Koreę Płn.?

USS „Carl Vinson” wpłynšł już na Morze Wschodniochińskie
AFP
Tylko atak Amerykanów powstrzyma program atomowy Kima. Czy prezydent się na to zdecyduje?

„Korea Północna prosi się o kłopoty. Jeœli Chiny zdecydujš się pomóc, będzie wspaniale, jeœli nie, sami rozwišżemy ten problem! USA". Taki tweet wysłał we wtorek rano Donald Trump.

Z jego stanowiskiem Pekin najwyraŸniej się liczy. Od poczštku tygodnia północnokoreańskie ciężarówki i samochody osobowe wjeżdżajšce do Chin sš przeszukiwane jak nigdy dotšd. Towary z przemytu, ale przede wszystkim pienišdze sš natychmiast konfiskowane przez chińskich celników. Jak relacjonuje wysłanniczka amerykańskiej rozgłoœni Free Asia, zmiana procedur całkowicie zaskoczyła przyjezdnych z Korei Północnej.

Nie ma wštpliwoœci: to wynik polecenia przywódcy Chin Xi Jinpinga, który w trakcie szczytu na Florydzie obiecał Donaldowi Trumpowi, że będzie poważniej niż do tej pory egzekwował międzynarodowe embargo nałożone na reżim Kim Dzong Una za kontynuację programu zbrojeń atomowych. Dla Pjongjangu może to oznaczać kataklizm, bo Chiny sš jedynym znaczšcym partnerem handlowym Korei Północnej, bez którego pogršżony w nędzy kraj może całkowicie się załamać.

Aby pokazać, że Chiny poważnie traktujš postulaty Waszyngtonu, w poniedziałek do Seulu poleciał pełnomocnik Pekinu ds. kontaktów z Koreš Północnš Wu Dawei. Spotkał się tam z nim jego południowokoreański odpowiedniki Kim Hong-kyun. Oficjalnie Chińczycy twierdzš, że ich celem jest denuklearyzacja całego Półwyspu Koreańskiego, a więc także wycofanie stšd na stałe amerykańskiego uzbrojenia jšdrowego.

Ale Steve Tsang, profesor Uniwersytetu w Oksfordzie, nie ma wštpliwoœci, że wsparcie prezydenta Chin dla Stanów Zjednoczonych w sprawie powstrzymania programu atomowego Kim Dzong Una pozostanie mocno ograniczone.

– Xi zrobi wszystko, czego będzie się od niego domagał Trump dla rozwišzania kryzysu koreańskiego, o ile nie będzie to prowadziło do upadku reżimu komunistycznego i powstania u granic Chin potężnej, zjednoczonej Korei pozostajšcej w sojuszu z Amerykš – podkreœla w rozmowie z „Rzeczpospolitš" Tsang. – Dla Chin program atomowy Kima nie jest problemem, chodzi tylko o uniknięcie wojny handlowej z Amerykš, która doprowadziłaby do załamania chińskiej gospodarki.

Aby zapobiec konfrontacji z Trumpem, Xi w trakcie szczytu w Mar-a-Lago zaprezentował już zresztš 100-dniowy plan, w ramach którego Pekin przedstawi œrodki zmniejszenia gigantycznego (350 mld dol. rocznie) deficytu w handlu między USA i ChRL. W grę wchodzi zniesienie ograniczeń w œwiadczeniu przez Amerykanów usług ubezpieczeniowych na chińskim rynku i sprzedaży wołowiny, która jest objęta embargiem od 14 lat. Pekin chce także zwiększyć inwestycje chińskie w USA, choć w zamian za zmniejszenie przez Biały Dom ograniczeń w dostępie do najnowszych technologii. W taki sam sposób japoński rzšd przed dwoma dekadami zredukował deficyt w handlu z USA.

– Xi być może zdecydował się na obalenie reżimu północnokoreańskiego tylko w zamian za spełnienie przez Waszyngton wszystkich kluczowych postulatów Pekinu, w tym przejęcia Tajwanu i kontroli nad Morzem Południowochińskim. Ale na to z kolei Trump nigdy nie przystanie – uważa profesor Tsang.

Przekazujšc Trumpowi Biały Dom, Barack Obama ostrzegł swojego następcę, że nie ma dziœ większego zagrożenia dla bezpieczeństwa Ameryki niż atak rakietowy ze strony reżimu północnokoreańskiego. Pjongjang może już za trzy lata opanować technologię budowy rakiet dalekiego zasięgu zdolnych dosięgnšć terytorium USA. Czy Trump zdecyduje się na prewencyjne uderzenie w Koreę Północnš, aby do tego nie dopuœcić?

Od soboty ku półwyspowi płynie wraz z grupš okrętów towarzyszšcych lotniskowiec „Carl Vinson". Ma być na miejscu przed 15 kwietnia. To w tym dniu przypada 105. rocznica urodzin założyciela czerwonej dynastii Kim Ir Sena. Przy tej okazji jego wnuk może przeprowadzić kolejny próbny wystrzał rakiety œredniego zasięgu lub próbny wybuch jšdrowy.

– Dokonanie prewencyjnego ataku na rozkaz Trumpa jest możliwe, choć trudno ocenić, jakie jest tego prawdopodobieństwo – mówi „Rzeczpospolitej" Francis Godement, dyrektor Programu Azji i Chin w European Council on Foreign Relations. – Oczywiœcie Kim na to odpowie, ale nie jest pewne, że jest samobójcš i zdecyduje się na atak odwetowy na Seul czy Tokio, co oznaczałoby całkowite zniszczenie jego kraju przez Amerykanów – dodaje.

Ale to nie jest ocena, którš podzielajš wszyscy eksperci. Jim Walsh, ekspert ds. bezpieczeństwa na Massachusetts Institute of Technology (MIT), powiedział „Rzeczpospolitej", że w zleconym przez Biały Dom raporcie Narodowej Rady Bezpieczeństwa uznano, iż atak USA na Koreę Północnš bez wsparcia Chin jest zbyt ryzykowny. Zdaniem amerykańskich analityków odwet Kima spowodowałby przynajmniej milion ofiar wœród ludnoœci leżšcej przy granicy obu Korei 25-milionowej aglomeracji Seulu.

– Kim to całkowicie zdemoralizowany, bezwzględny młody człowiek. Wie, że jedynš gwarancjš przetrwania reżimu jest jego zdolnoœć do zadania bolesnych strat przeciwnikowi. Nikt nie jest w stanie oszacować, jak duży jest jego arsenał jšdrowy, nie ma gwarancji, że Amerykanie zdołajš go zniszczyć w cišgu jednej czy dwóch dób. Tym bardziej że mówimy o budowanych od dziesięcioleci w górach instalacjach wojskowych. Jest więc całkowicie realne, że Kim w akcie zemsty wysłałby na Seul lub Tokio pociski jšdrowe. W tym przypadku uderzenie nie musi być celne, aby było skuteczne. Trump nie zdecyduje się na takie ryzyko, zwłaszcza że Pjongjang nie może jeszcze zagrozić terytorium Stanów Zjednoczonych – uważa profesor Tsang. Š?

masz pytanie, wyœlij e-mail do autora: jedrzej.bielecki@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL