Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Donald Trump zwalnia Rexa Tillersona. Zastšpi go szef CIA

Rex Tillerson
AFP
Prezydent Donald Trump poinformował, że Rex Tillerson nie będzie już dłużej sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych. Zastšpi go dyrektor CIA Mike Pompeo.

Amerykanski prezydent potwierdził tę informację na Twitterze.

"Mike Pompeo, dyrektor CIA, będzie nowym sekretarzem stanu. Wykona fantastycznš robotę. Dziękuję Rexowi Tillersonowi za służbę" - napisał Donald Trump.

Trump dodał także, że Pompeo na stanowisku dyrektora CIA zastšpi Gina Haspel. Będzie to pierwsza kobieta kierujšca Centralnš Agencjš Wywiadowczš. 

Rzecznik Departamentu Stanu Steve Goldstein poinformował, że Tillerson chciał zachować swoje stanowisko. Trump nie rozmawiał z sekretarzem stanu o jego odwołaniu i Tillerson nie zna powodu swojej dymisji.

Mike Pompeo był dyrektorem CIA od stycznia 2017 roku. W komunikacie przesłanym "The Washington Post" Trump chwalił dokonania Pompeo oraz z szacunkiem wypowiedział się na temat współpracy dotychczasowego dyrektora CIA z Ginš Haspel. 

Prezydent USA przesłał również podziękowania dla Tillersona. "Wiele rzeczy zostało zrealizowanych przez ostatnich 14 miesięcy. Życzę jemu i jego rodzinie wszystkiego dobrego" - napisał Trump.

Pracownicy Białego Domu powiedzieli w rozmowie z "The Washington Post", że decyzja o odwołaniu Tillersona motywowana jest zbliżajšcymi się rozmowami z Koreš Północnš oraz negocjacjami handlowymi.

Obejmujšc urzšd sekretarza stanu Tillerson miał rekomendacje piastujšcej niegdyœ to Condoleezzy Rice oraz Robert Gatesa, byłego szefa Pentagonu. Jednak miesišc miodowy z Trumpem trwał krótko, bo nie udało mu się nawišzać głębokiej więzi z prezydentem.

Poglšdy obu polityków, również wyrażane publicznie, rozjeżdżały się w wielu kwestiach: od porozumienia paryskiego ws. klimatu, po podejœcie do programu nuklearnego Korei Północnej.

Z czasem spekulacje na temat dymisji Tillersona stały się tak częste, że zaczęły być obiektem drwin jako „Rexit”, a nasiliły się jeszcze w paŸdzierniku, kiedy NBC News doniosła, że Sekretarz Stanu w prywatnych rozmowach okreœla Trumpa mianem „przygłupa” (ang. moron).

Nowy sekretarz stanu podziękował Trumpowi za możliwoœć objęcia tego stanowiska. Pompeo napisał, że Stany Zjednoczone pod przywództwem obecnego prezydenta stały się krajem bezpieczniejszym.

"Służenie u boku wspaniałych kobiet i mężczyzn w CIA, najbardziej oddanych i utalentowanych urzędników państwowych, to był jeden z wielkich zaszczytów w moim życiu" - napisał Pompeo.

Za nominację na dyrektora CIA podziękowała Gina Haspel. "Jestem wdzięczna prezydentowi za tę możliwoœć i wiarę we mnie" - napisała.

ródło: Washington Post/Bloomberg

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL