Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Trump grozi wstrzymaniem pomocy dla Palestyńczyków

AFP
Jeœli Autonomia Palestyńska nie zacznie uczestniczyć w rozmowach pokojowych z Izraelem, Stany Zjednoczone przestanš udzielać jej pomocy finansowej - zagroził na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Już wczeœniej ambasadorka USA przy ONZ Nikki Haley ostrzegała, że Stany Zjednoczone będš się "uważnie przyglšdać", jak poszczególne kraje będš głosować w kwestii uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, którš to decyzję podjšł Donald Trump.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło 21 grudnia ub. roku rezolucję, w której  żšda od Donalda Trumpa cofnięcia tej decyzji.W podjętej uchwale zaznaczono, że status Jerozolimy może być ustalony jedynie w drodze negocjacji.

Uchwałę przyjęło 121 państw, przeciwko było 9, od głosu wstrzymało się 35, w tym m.in. Polska, Węgry i Czechy, a 21 państw w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

Palestyna uznała wyniki głosowania za swój sukces i zapowiedziała kontynuowanie  na wszystkich możliwych międzynarodowych forach starań o zakończenie "izraelskiej okupacji".

Postawa Palestyńczyków spowodowała krytykę Donalda Trumpa, który w dwóch wczorajszych tweetach zapowiedział, że rozważy dalszš pomoc finansowš dla Autonomii.

"Nie tylko Pakistanowi płacimy miliardy dolarów za nic, ale również wielu innym krajom. Na przykład Palestyńczykom setki milionów dolarów rocznie, nie doczekawszy się ani uznania, ani szacunku. Nie chcš nawet uczestniczyć w pokojowych negocjacjach. Odłożyliœmy na bok najcięższš sprawę - Jerozolimy. Izrael wie, że będzie musiał płacić więcej, ale Palestyńczycy nie sš gotowi. Dlaczego więc mielibyœmy w przyszłoœci płacić im tak dużo?" - napisał Trump.

GroŸby Trumpa mogš dotyczyć zakończenia finansowania działalnoœci UNWRA - funkcjonujšcej od 1949 roku Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy UchodŸcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

UNWRA zajmuje się przede wszystkim pomocš humanitarnš dla palestyńskich uchodŸców w kilkudziesięciu obozach na terenie Syrii, Libanu i Jordanii.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL