Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Izrael: Ambasada USA z Tel Awiwu do Jerozolimy

Donald Trump
AFP
Biały Dom poinformował, że rozpoczęły się rozmowy w sprawie przeniesieni ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Przed wyborami prezydenckimi w USA Palestyńczycy okreœlili takie posunięcie za "wypowiedzenie wojny muzułmanom".

Przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych Mahmud al-Habasz, bliski doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa okreœlił mianem "deklaracji wojny" ewentualne przeniesienie ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Donald Trump zapowiadał, że po objęciu stanowiska prezydenta, będzie to jedna z jego decyzji. Biały Dom poinformował dziœ, że rozpoczęły się już rozmowy w tej sprawie. 

Informacja o wstępnych dyskusjach przekazał rzecznik Białego Domu Sean Spicer. Chwilę póŸniej miała odbyć się rozmowa telefoniczna z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Amerykańskie media uważajš, że wkrótce poznamy kolejne szczegóły w sprawie przeniesienia ambasady do Jerozolimy.

Izrael uważa Jerozolimę za swojš stolicę. Nie uznaje tego natomiast większoœć państw œwiata, które twierdzš, że wschodnia częœć Jerozolimy jest w myœl prawa międzynarodowego terytorium okupowanym.

Przeniesienie amerykańskiej ambasady można odebrać jak uznanie przez Waszyngton roszczeń Izraela do wschodniej częœci Jerozolimy.

ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL