Podatek od handlu: nie będzie daniny, ale deklaracje nie znikną

Będzie zaniechanie poboru podatku od handlu. Przygotowywane w tej sprawie rozporządzenie już w tym tygodniu ma trafić do uzgodnień i konsultacji.

Aktualizacja: 26.09.2016 06:01 Publikacja: 25.09.2016 18:11

Podatek od handlu: nie będzie daniny, ale deklaracje nie znikną

Foto: 123RF

W resorcie finansów trwają gorączkowe prace nad rozwiązaniem problemu tzw. podatku od handlu. Wiemy, jak będzie wyglądało remedium na kłopoty wynikające z decyzji Komisji Europejskiej, która wszczęła postępowanie w sprawie polskiego podatku od handlu i wezwała Polskę do jego zawieszenia.

Prace już trwają

Z informacji uzyskanych w resorcie finansów wynika, że przygotowywany jest projekt rozporządzenia o zaniechaniu poboru daniny. Ministerstwo zapewnia, że będzie on procedowany w możliwie szybkim tempie. Planuje się przekazanie go do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych już na początku tego tygodnia. Eksperci są zgodni: to rozwiązanie doraźne i nie do końca bezpieczne. Ich zdaniem problem należy rozwiązać ustawą.

Jak zauważa Artur Nowak, radca prawny, partner w kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka, instytucja zaniechania poboru podatku nie do końca nadaje się do objęcia nią wszystkich podatników en bloc.

– Ma ona charakter bardziej punktowy. Powinna służyć do zaniechania poboru daniny od grup podatników. Tymczasem w przypadku podatku od handlu rozporządzenie najprawdopodobniej musiałoby objąć wszystkich zobowiązanych do jego uiszczania – tłumaczy Nowak.

W ocenie eksperta w konsekwencji aktem wykonawczym zostanie wyłączone stosowanie całej ustawy.

Kolejne niebezpieczeństwo to uznanie zaniechania za pomoc publiczną. W ocenie Krzysztofa J. Musiała, doradcy podatkowego, partnera w kancelarii Musiał i Partnerzy, takie niebezpieczeństwo jest bardzo realne. Jego zdaniem objęcie zaniechaniem poboru daniny od handlu dotyczące określonej branży stanowi sektorową pomoc publiczną. A w takiej sytuacji polski rząd będzie miał obowiązek notyfikowania takiego rozporządzenia w Unii Europejskiej. Niedopełnienie tej procedury naraża rząd na sankcje ze strony UE.

Adrian Jonca, doradca podatkowy, partner w K&L Gates, jest bardziej sceptyczny.

– Z pewnością zaniechanie poboru podatku w stosunku do konkretnego podatnika stanowi pomoc publiczną. Mam jednak poważne wątpliwości, czy objęcie zaniechaniem całej branży też spełnia te kryteria - mówi ekspert.

Podobnego zdania jest Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG.

– Zaniechanie poboru podatku od handlu jest reakcją właśnie na zarzut dotyczący udzielenia prze Polskę pomocny publicznej - podkreśla Malinowski. Trudno się więc spodziewać, że próba wypełnienia zaleceń Unii zostanie oceniona tak samo.

Bez względu jednak wątpliwości resort finansów powinien wziąć je pod uwagę.

– MF musi ocenić, czy zaniechanie poboru podatku od handlu dla całej branży to sektorowa pomoc publiczna. Powinien w tym zakresie skonsultować się z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów - rekomenduje Adrian Jonca.

Najlepsza ustawa

Eksperci nie mają wątpliwości, że najbezpieczniejsze byłoby rozwiązanie ustawowe.

– Rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku to proteza. Konieczna jest zmiana ustawy – uważa Dariusz Malinowski.

Również Krzysztof J. Musiał uważa, że bezpiecznym rozwiązaniem problemu jest tylko rozwiązanie ustawowe, tj. uchylenie szybką ścieżką legislacyjną ustawy w całości, ewentualnie zmiana przepisów przejściowych.

Zaniechanie poboru podatku nie rozwiązuje też problemu deklaracji. MF potwierdził, że upoważnienie ustawowe zawarte w art. 22 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej stanowi podstawę do zaniechania poboru podatku. Nie daje zaś podstaw do zwolnienia z wynikającego z ustawy obowiązku składania deklaracji podatkowych.

Opinia dla „Rz"

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców

Sposób wyjścia z patowej sytuacji wynikającej z decyzji Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od handlu jest najmniej ważny. Istotniejsze jest to, że cała sytuacja pokazuje zagrożenia związane z zarządzaniem projektami. Ministerstwo Finansów popełniło duży błąd. Forsowało kontrowersyjne rozwiązanie dla branży handlu detalicznego, nie przewidując konsekwencji. Dzisiejsze problemy związane z daniną od handlu obnażają błędy w sposobie działania ustawodawcy w zakresie podatków, które zawsze bardzo silnie oddziałuje na gospodarkę. Taka pomyłka nie powinna się zdarzyć, bo destabilizuje prawidłowe funkcjonowanie tak istotnej branży jak handel detaliczny. Przedsiębiorcy nie mieli czasu na przygotowanie się do zmiany, a teraz nie mają pewności, co się zdarzy. Pośpiech, zwłaszcza w podatkach, nie jest dobrym doradcą.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego