Podatek bankowy mogą zapłacić nie tylko banki

aktualizacja: 29.01.2016, 18:43
Podatek bankowy mogą zapłacić nie tylko banki
Podatek bankowy mogą zapłacić nie tylko banki
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Danina może dotyczyć każdej dużej firmy. Wystarczy, że udzieli pożyczki choćby jednej osobie fizycznej. Jej wysokość nie ma znaczenia.

REDAKCJA POLECA

Instytucja finansowa to nie tylko bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe. Wystarczy jedna pożyczka udzielona konsumentowi, np. zleceniobiorcy przez zleceniodawcę, by taką instytucją stała się fabryka mebli czy firma budowlana.

Tak wynika – jak twierdzą eksperci – z wchodzącej w życie 1 lutego ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, tzw. podatku bankowym.

– Problematyczne jest uznanie za podatników podatku bankowego wszystkich instytucji pożyczkowych w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim. Ta definicja jest bardzo pojemna – tłumaczy Marcin Zawadzki, doradca podatkowy, manager w Crido Taxand.

Zgodnie z przepisami o kredycie konsumenckim instytucjami pożyczkowymi są przedsiębiorcy, którzy w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej udzielają lub nawet tylko dają przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu.

– Nawet jednorazowa niewielka pożyczka udzielona współpracownikowi na cele osobiste może spowodować, że przedsiębiorca będzie zmuszony zapłacić podatek bankowy – mówi Marcin Chomiuk, doradca podatkowy, partner w PwC.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE