Zalegający z zapłatą grzywny trafi do rejestru dłużników

Zalegający z zapłatą grzywny trafi do rejestru dłużników. Wpisze go do niego pracownik sądu albo referendarz.

Aktualizacja: 31.12.2015 09:24 Publikacja: 31.12.2015 07:26

Zalegający z zapłatą grzywny trafi do rejestru dłużników

Foto: 123RF

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie zmieniony regulamin urzędowania sądów powszechnych. W ostatniej chwili (pod koniec grudnia) wprowadzono do niego zmianę, która ułatwi życie sędziom i odejmie im pracy. Chodzi o przekazywanie informacji o niezapłaconych grzywnach czy kosztach sądowych do biur informacji gospodarczej.

W myśl ustawy o BIG od 1 lipca 2015 r. informację przekazują sędziowie.

– To absurd – tak o obowiązku wysyłania powiadomień przez sędziów mówi Mariusz Kosiński, sędzia. Podkreśla, że przyjęło się u nas, że wszystko, co jest w sądzie do zrobienia, musi wykonać osobiście sędzia. – Przesłanie takiej informacji nie ma nic wspólnego z orzekaniem, a sędziego odrywa od pracy. Poza tym dla tych, którzy powinni poinformować BIG o zaległościach dłużnika, a tego zaniechają, przewidziano kary, m.in. grzywnę. Jak można nią ukarać za niedopełnienie obowiązków sędziego, który ma immunitet? – pyta Kosiński.

Sędzia zajmie się orzekaniem

Od Nowego Roku informacje o niezapłaconych grzywnach będą do BIG przekazywać pracownicy sądów i referendarze. W dodatku ruszy system, który sprawi, że powiadomienie będzie wysyłane natychmiast i tylko raz.

– Sądy mają co robić, więc nie ma powodu dokładać im kolejnych, nieuzasadnionych obowiązków – potwierdza Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za sądownictwo.

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza się porozumieć z BIG, żeby w statutach jasno zapisać, że pracownik powiadamia o zaległych płatnościach przy użyciu specjalnej platformy – wtedy gdy taka zaległość się pojawi. Służyć ma do tego konto sądu na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP.

Dzięki temu – jak mówi wiceminister – nie trzeba będzie wklepywać informacji o zadłużeniu cztery czy pięć razy, wystarczy raz. Pozwoli to oszczędzić pracy pracownikom sądów i referendarzom.

Błędy będą poprawiane na wniosek

W przepisach przewidziano też specjalną procedurę określającą, co robić na wypadek gdy wpis do rejestru będzie nieprawdziwy albo nieaktualny. W takiej sytuacji, na wniosek skazanego, pracownik sądu lub referendarz wystąpi do BIG o uzupełnienie, uaktualnienie, sprostowanie lub usunięcie błędnej informacji.

Cała procedura przesyłania danych do rejestru dłużników będzie się odbywać pod nadzorem sędziego lub asesora.

Wpis ma przykre konsekwencje

Przekazywanie informacji o niezapłaconych grzywnach ma duże znaczenie dla ukaranych. Na podstawie danych z biur informacji gospodarczej wiarygodność swoich potencjalnych klientów oceniają m.in. przedsiębiorcy, banki, firmy pożyczkowe, telekomunikacyjne czy samorządy. A to oznacza, że osoba, która znajdzie się na liście dłużników, może mieć problem z uzyskaniem pożyczki, kredytu, zakupami w systemie ratalnym, zakupem abonamentu telefonicznego czy internetu.

Dlatego od 1 lipca 2015 r. sądy ostrzegają skazanych na grzywnę, że niezapłacenie kary skutkuje umieszczeniem na listach dłużników prowadzonych przez BIG. Skazany, który nie zapłaci grzywny w ciągu 30 dni, zostaje wpisany do wszystkich czterech działających w kraju biur informacji gospodarczej.

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2014 r. grzywnę orzeczono wobec blisko 144,8 tys. osób. W sądach rejonowych wyłącznie karę grzywny wymierzono ponad 59,3 tys. osobom, a w ponad 81,5 tys. przypadków grzywna towarzyszyła karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. W sądach okręgowych na 7,4 tys. osądzonych, karę grzywny wymierzono 3,8 tys. razy.

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie zmieniony regulamin urzędowania sądów powszechnych. W ostatniej chwili (pod koniec grudnia) wprowadzono do niego zmianę, która ułatwi życie sędziom i odejmie im pracy. Chodzi o przekazywanie informacji o niezapłaconych grzywnach czy kosztach sądowych do biur informacji gospodarczej.

W myśl ustawy o BIG od 1 lipca 2015 r. informację przekazują sędziowie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara