Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Mniej litości dla kłamców - karanie za kłamstwo przed sšdem komentuje Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk
Fotorzepa/ Waldemar Kompała
Jak mawiał Abraham Lincoln, nikt nie ma dostatecznie dobrej pamięci, aby kłamać zawsze z powodzeniem. Do niedawna jednak tylko w amerykańskich filmach widzieliœmy, że puszczanie przed sšdem wodzy fantazji prowadzi za kraty.

W Polsce telewizyjna sędzia też co prawda potrafiła zmusić do mówienia prawdy, tyle że z prawdziwš salš rozpraw program miał niewiele wspólnego. W rzeczywistoœci mimo złożenia przysięgi „będę mówił szczerš prawdę" œwiadkowie kłamali jak z nut, dawali fałszywe alibi, zmieniali okolicznoœci. A powiedzenie „kłamstwo ma krótkie nogi" nie pasowało do realiów, bo od 2010 do 2015 r. liczba wyroków za składanie fałszywych zeznań spadała.

Ponad rok temu, 15 kwietnia 2016 r., pisaliœmy: œwiadek, który zeznajšc przed sšdem, zatai prawdę albo skłamie ze strachu, może trafić do więzienia nawet na osiem lat. Ministerstwo Sprawiedliwoœci bowiem zaostrzyło przepisy, by zniechęcić do mataczenia. To dobry krok – mówili wówczas nasi rozmówcy, w tym sędziowie.

Teraz Ministerstwo Sprawiedliwoœci postanowiło sprawdzić, czy kwietniowa zmiana przepisów zadziałała. I policzyło, że liczba skazanych w sprawach o przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwoœci powoli, ale roœnie.

Czy to efekt surowych kar? Tu zdania sš podzielone. Prokuratorzy twierdzš, że sędziowie częœciej składajš zawiadomienie o popełnieniu tego przestępstwa, a sędziowie, że prokuratorzy mniej takich spraw umarzajš.

Nieistotne, kto ma rację. Ważne jest, by œwiadkowie, którzy przed policjantem czy prokuratorem odważnie mówiš prawdę, w sšdzie nie zmieniali wersji. Bo w sprawie, zwłaszcza karnej, najważniejszy jest œwiadek. Nie mecenas, nie oskarżony, nie prokurator czy sędzia, ale człowiek, który opowie, co pamięta, co widział i co usłyszał. I jeœli mamy ufać sšdom, to œwiadkowie muszš mówić prawdę. A za jej ukrywanie trzeba karać, i to srogo.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL