Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Żona szefa Amber Gold pozywa Polskę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Żona byłego szefa Amber Gold Marcina P., była wiceprezes Amber Gold Katarzyna P. (z prawej) przed komisjš śledczš ds. Amber Gold
PAP/ Tomasz Gzell
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpozna skargę Katarzyny P. na traktowanie jej w więzieniu.

Trybunał pyta Polskę, czy skarżšca została poddana nieludzkiemu lub poniżajšcemu traktowaniu. Twierdzi, że strażnik więzienny doprowadził jš do obcowania płciowego poprzez nadużycie stosunku zależnoœci. Efektem było urodzenie dziecka. Naruszeniem art. 3 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolnoœci miałyby być też warunki w areszcie przed porodem i po nim, w tym higieniczne dla niemowlęcia i karmišcej matki, oraz długi czas rozłški z synem podczas przesłuchań.

Kolejne pytania ETPCz do Polski dotyczš zarzutu naruszenia prawa do życia prywatnego i rodzinnego poprzez długotrwałe odmawianie kobiecie widzeń z matkš i innymi krewnymi. Trybunał pyta też, czy czas jej aresztowania (od kwietnia 2013 r.) mieœci się w granicach „rozsšdnego terminu" przewidzianego w art. 5 konwencji. Żona szefa Amber Gold napisała, że wszystko to negatywnie wpłynęło na jej stan fizyczny i psychikę.

Rzšd polski ma teraz ustosunkować się do pytań Trybunału. Do tego stanowiska będzie mogła odnieœć się skarżšca. Jeœli ETPCz uzna, że doszło do naruszeń, może zasšdzić odszkodowanie od Polski.

Katarzyna P. i jej mšż sš oskarżeni m.in. o oszustwo na wielkš skalę. Grozi im do 15 lat więzienia.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL