Święczkowski: od marca ub. r. ponad 2 tys. osób z zarzutami ws. wyłudzeń VAT

aktualizacja: 10.08.2017, 14:13
Foto: Fotolia

Od marca 2016 r. w śledztwach dotyczących wyłudzeń podatku VAT objętych zarzutami zostało 2 172 osoby, a kwota narażeń na uszczuplenie VAT zarzucona tym osobom to jest ponad 13,9 mld zł - powiedział w czwartek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

REDAKCJA POLECA
Jak mówił Święczkowski, w związku z zaleceniem wydanym przez byłego dyrektora biura ds. przestępczości zorganizowanej Krzysztofa Parchimowicza dot. stosowania orzeczenia Sądu Najwyższego z 2008 roku "doszło do fali umorzeń różnego rodzaju postępowań dotyczących wyłudzeń podatku VAT".
"Od marca 2016 r. do chwili obecnej w śledztwach dotyczących wyłudzeń podatku VAT objętych zarzutami zostało 2 172 osoby, a kwota narażeń na uszczuplenie podatku VAT zarzucona tym osobom to jest ponad 13,9 mld zł" - poinformował.
Dodał, że od marca 2016 r. zostało aresztowanych tymczasowo 330 osób uczestniczących w zorganizowanych grupach przestępczych. Wartość mienia będącego przedmiotem zabezpieczeń majątkowych, które zostały wydane w stosunku do tych osób przekroczyła 750 mln zł.
"W tym okresie zapadły wyroki wobec 505 oskarżonych w kilkudziesięciu wyrokach" - powiedział prokurator krajowy.
Zdaniem Święczkowskiego widać "olbrzymi postęp w zakresie zwalczania przestępczości VAT-owskiej". "W tym roku nastąpił gwałtowny wzrost ilości postępowań wszczynanych w związku z przestępczością VAT-owską" - dodał.
Wśród działań prokuratury, które mają pomóc w zwalczaniu przestępczości finansowo-skarbowej wymienił m.in. szkolenia dla prokuratorów w tym zakresie czy wprowadzone zmiany legislacyjne.
Jak mówił, obecnie prowadzone są prace nad reformą polskiej policji "w wyodrębnieniu pionu zwalczającego przestępczość gospodarczą i finansowo-skarbową".
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE