Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Święczkowski: od marca ub. r. ponad 2 tys. osób z zarzutami ws. wyłudzeń VAT

Fotolia
Od marca 2016 r. w œledztwach dotyczšcych wyłudzeń podatku VAT objętych zarzutami zostało 2 172 osoby, a kwota narażeń na uszczuplenie VAT zarzucona tym osobom to jest ponad 13,9 mld zł - powiedział w czwartek prokurator krajowy Bogdan Œwięczkowski.
Jak mówił Œwięczkowski, w zwišzku z zaleceniem wydanym przez byłego dyrektora biura ds. przestępczoœci zorganizowanej Krzysztofa Parchimowicza dot. stosowania orzeczenia Sšdu Najwyższego z 2008 roku "doszło do fali umorzeń różnego rodzaju postępowań dotyczšcych wyłudzeń podatku VAT". "Od marca 2016 r. do chwili obecnej w œledztwach dotyczšcych wyłudzeń podatku VAT objętych zarzutami zostało 2 172 osoby, a kwota narażeń na uszczuplenie podatku VAT zarzucona tym osobom to jest ponad 13,9 mld zł" - poinformował. Dodał, że od marca 2016 r. zostało aresztowanych tymczasowo 330 osób uczestniczšcych w zorganizowanych grupach przestępczych. Wartoœć mienia będšcego przedmiotem zabezpieczeń majštkowych, które zostały wydane w stosunku do tych osób przekroczyła 750 mln zł.
"W tym okresie zapadły wyroki wobec 505 oskarżonych w kilkudziesięciu wyrokach" - powiedział prokurator krajowy. Zdaniem Œwięczkowskiego widać "olbrzymi postęp w zakresie zwalczania przestępczoœci VAT-owskiej". "W tym roku nastšpił gwałtowny wzrost iloœci postępowań wszczynanych w zwišzku z przestępczoœciš VAT-owskš" - dodał. Wœród działań prokuratury, które majš pomóc w zwalczaniu przestępczoœci finansowo-skarbowej wymienił m.in. szkolenia dla prokuratorów w tym zakresie czy wprowadzone zmiany legislacyjne. Jak mówił, obecnie prowadzone sš prace nad reformš polskiej policji "w wyodrębnieniu pionu zwalczajšcego przestępczoœć gospodarczš i finansowo-skarbowš".
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL