Prawo karne

Święczkowski: od marca ub. r. ponad 2 tys. osób z zarzutami ws. wyłudzeń VAT

Fotolia
Od marca 2016 r. w śledztwach dotyczących wyłudzeń podatku VAT objętych zarzutami zostało 2 172 osoby, a kwota narażeń na uszczuplenie VAT zarzucona tym osobom to jest ponad 13,9 mld zł - powiedział w czwartek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
Jak mówił Święczkowski, w związku z zaleceniem wydanym przez byłego dyrektora biura ds. przestępczości zorganizowanej Krzysztofa Parchimowicza dot. stosowania orzeczenia Sądu Najwyższego z 2008 roku "doszło do fali umorzeń różnego rodzaju postępowań dotyczących wyłudzeń podatku VAT".
"Od marca 2016 r. do chwili obecnej w śledztwach dotyczących wyłudzeń podatku VAT objętych zarzutami zostało 2 172 osoby, a kwota narażeń na uszczuplenie podatku VAT zarzucona tym osobom to jest ponad 13,9 mld zł" - poinformował. Dodał, że od marca 2016 r. zostało aresztowanych tymczasowo 330 osób uczestniczących w zorganizowanych grupach przestępczych. Wartość mienia będącego przedmiotem zabezpieczeń majątkowych, które zostały wydane w stosunku do tych osób przekroczyła 750 mln zł.
"W tym okresie zapadły wyroki wobec 505 oskarżonych w kilkudziesięciu wyrokach" - powiedział prokurator krajowy. Zdaniem Święczkowskiego widać "olbrzymi postęp w zakresie zwalczania przestępczości VAT-owskiej". "W tym roku nastąpił gwałtowny wzrost ilości postępowań wszczynanych w związku z przestępczością VAT-owską" - dodał. Wśród działań prokuratury, które mają pomóc w zwalczaniu przestępczości finansowo-skarbowej wymienił m.in. szkolenia dla prokuratorów w tym zakresie czy wprowadzone zmiany legislacyjne. Jak mówił, obecnie prowadzone są prace nad reformą polskiej policji "w wyodrębnieniu pionu zwalczającego przestępczość gospodarczą i finansowo-skarbową".
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL