Niekorzystny wyrok Trybunału UE dla Polaka ściganego w Niemczech

Niemiecka prokuratura może wszcząć kolejne postępowanie karne przeciwko podejrzanemu Polakowi, mimo, iż wcześniejsze postępowanie w Polsce zostało umorzone – wynika z środowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Aktualizacja: 29.06.2016 11:34 Publikacja: 29.06.2016 11:25

Niekorzystny wyrok Trybunału UE dla Polaka ściganego w Niemczech

Foto: 123RF

Sprawa dotyczyła Piotra Kossowskiego, któremu prokuratura w Hamburgu postawiła zarzut wymuszenia rozbójniczego.

Niemiecki sąd okręgowy w Hamburgu odmówił jednak wszczęcia postępowania sądowego, wskazując, że stoi temu na przeszkodzie zasada ne bis in idem stosowana w strefie Schengen. Zgodnie z tą zasadą nikt nie może być ponownie ścigany i karany za to samo przestępstwo.

W prokuraturze w Kołobrzegu, gdzie Piotr Kossowski został zatrzymany w związku z innym przestępstwem, wszczęto już przeciwko niemu postępowanie przygotowawcze, które zostało prawomocnie umorzone z powodu braku dostatecznie uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu. To postanowienie zostało uzasadnione tym, że Kossowski odmówił składania wyjaśnień, a pokrzywdzony oraz świadek według pogłosek mieszkali w Niemczech, dlatego nie mogli zostać przesłuchani w toku postępowania przygotowawczego, a zatem informacje pokrzywdzonego nie mogły zostać zweryfikowane. W Polsce nie przeprowadzono żadnego bardziej szczegółowego postępowania przygotowawczego.

W dzisiejszym wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał, że celem zasady ne bis in idem jest zagwarantowanie osobie, która została skazana i odbyła karę lub ewentualnie została prawomocnie uniewinniona w jednym z państw strefy Schengen, by mogła się przemieszczać wewnątrz strefy Schengen bez obawy, że o te same czyny będzie ścigana w innym państwie strefy Schengen.

Jak jednak zaznaczono, zasada ta nie ma na celu ochrony podejrzanego przed tym, że będzie musiał ewentualnie liczyć się z tym, iż w związku z tymi samymi czynami będzie poszukiwany kolejno w kilku państwach członkowskich.

Trybunał wskazał, iż zastosowanie zasady ne bis in idem do postanowienia o umorzeniu postępowania wydanego przez organy wymiaru sprawiedliwości państwa strefy Schengen bez jakiejkolwiek szczegółowej oceny bezprawnego zachowania zarzucanego podejrzanemu stałoby w oczywistej sprzeczności z samym celem obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, jakim jest zwalczanie przestępczości i mogłoby prowadzić do zachwiania wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi.

TSUE orzekł, że postanowienie prokuratora kończące postępowanie karne i umarzające prawomocnie postępowanie przygotowawcze prowadzone przeciwko osobie (bez nałożenia kary) nie może zostać uznane za prawomocne orzeczeni6 dla celów stosowania zasady ne bis in idem, jeżeli z uzasadnienia tego postanowienia wynika, że postępowanie zostało umorzone bez przeprowadzenia szczegółowego postępowania przygotowawczego. Nieprzesłuchanie pokrzywdzonego i ewentualnego świadka może wskazywać na brak takiego postępowania przygotowawczego.

Wyrok w sprawie C-486/14 Piotr Kossowski

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego