Bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia

W postępowaniu karnym w przypadku doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy w różnych terminach orzeczeń podlegających zaskarżeniu termin do wniesienia środka zaskarżenia należy liczyć od daty późniejszego z dokonanych doręczeń, a nie dla każdego oddzielnie.

Publikacja: 23.06.2017 06:00

Bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia

Foto: Fotolia.com

Tak uznał Sąd Najwyższy-Izba Karna w postanowieniu z 21 kwietnia 2017 r., VI KZ 3/17.

Odpis orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego z 2 lipca 2016 r. wraz z uzasadnieniem został doręczony obwinionemu 15 września 2016 r., a jego obrońcy 3 października 2016 r. Pismo obwinionego oznaczone jako kasacja zostało nadane w 2 listopada 2016 r. Zarządzeniem z 3 stycznia 2017 r. odmówiono przyjęcia kasacji wniesionej przez adwokata od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury z 2 lipca 2016 r. jako złożonej po terminie.

Zażalenie na to zarządzenie wniósł obwiniony, stwierdzając, że kasacja została wniesiona w terminie, który powinien być liczony od doręczenia skarżonego orzeczenia obrońcy.

Sąd Najwyższy uznał zażalenie za zasadne. Stwierdził bowiem, iż w sytuacji doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy w różnych terminach orzeczeń podlegających zaskarżeniu, termin do wniesienia środka zaskarżenia należy liczyć od daty późniejszego z dokonanych doręczeń, a nie dla każdego oddzielnie i że zasadę tę stosuje się odpowiednio w postępowaniu dyscyplinarnym.

Komentarz eksperta

Agnieszka Kosińska, radca prawny we wrocławskim biurze Rödl & Partner

Zgodnie z art. 524 § 1 k.p.k. termin do wniesienia kasacji dla stron wynosi 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem. 30-dniowy termin do złożenia skargi kasacyjnej jest terminem zawitym, co oznacza, że czynność wykonana z uchybieniem tego terminu jest czynnością bezskuteczną.Termin ten rozpoczyna się z chwilą doręczenia stronie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. W wypadku wyznaczenia obrońcy w celu sporządzenia i podpisania kasacji należy doręczyć obrońcy odpis orzeczenia, a termin do wniesienia kasacji biegnie od daty tego doręczenia (post. Sądu Najwyższego z 11 września 1996 r., II KZ 45/96, OSNKW 1996, Nr 11–12, poz. 86; post. Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2004 r., II KZ 15/04, OSNwSK 2005, Nr 1, poz. 805).

Strona przed wniesieniem kasacji jest zobowiązana złożyć wniosek o doręczenie orzeczenia sądu odwoławczego z uzasadnieniem (art. 457 § 1 i 2 k.p.k.). W wypadku utrzymania w mocy lub zmiany wyroku, sąd odwoławczy sporządza uzasadnienie na wniosek strony (art. 457 § 2 k.p.k.). Jeżeli zaskarżony wyrok został uchylony i umorzono postępowanie lub przekazano sprawę do ponownego rozpoznania, to sąd odwoławczy sporządza uzasadnienie wyroku z urzędu (art. 457 § 1 k.p.k.).

Wyrok z uzasadnieniem doręcza się stronie na jej wniosek, który zgłasza w sądzie odwoławczym, który wydał zaskarżone orzeczenie. Termin zawity do złożenia wniosku o wyrok z uzasadnieniem wynosi 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia, a gdy ustawa nakazuje doręczenie wyroku, od daty jego doręczenia. Trzydziestodniowego terminu do wniesienia kasacji nie stosuje się do kasacji wnoszonej przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich i rzecznika praw dziecka.

W sprawie licząc termin do wniesienia kasacji od daty doręczenia obwinionemu orzeczenia z uzasadnieniem, należałoby uznać, że jest ona spóźniona. Sąd podkreślił jednak, iż w tym postępowaniu obwiniony występował z obrońcą, co rzutuje na jego sytuację procesową w zakresie, którego dotyczy skarżone zarządzenie. W myśl reguły określonej w art. 140 k.p.k., orzeczenia, które ustawa nakazuje doręczać stronom, doręcza się również ich obrońcom i pełnomocnikom. Dzięki regulacji tego przepisu przedstawiciele procesowi stron mają możliwość korzystania z przysługujących im uprawnień procesowych oraz realizowania prawa do obrony w sposób rzeczywisty. Sąd Apelacyjny w Krakowie stanął na stanowisku, że jeśli odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono oskarżonemu później, niż doręczono go obrońcy, termin do wniesienia środka zaskarżenia należy liczyć od daty doręczenia go oskarżonemu (post. Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 11 marca 1993 r., II AKZ 58/93, KZS 1993, Nr 3, poz. 29).

Sąd powołał się na utrwalone w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych stanowisko, według którego przyjmuje się w postępowaniu karnym, że w sytuacji doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy w różnych terminach orzeczeń podlegających zaskarżeniu, termin do wniesienia środka zaskarżenia należy liczyć od daty późniejszego z dokonanych doręczeń, a nie dla każdego oddzielnie (post. Sądu Najwyższego z 26 lutego 2015 r., III KZ 8/15).

Sąd słusznie stwierdził, iż stosując to odpowiednio w postępowaniu dyscyplinarnym, złożona w sprawie obwinionego kasacja została wniesiona w terminie otwartym dla jego obrońcy, co sprawia, że nie można było odmówić jej przyjęcia z powodu wskazanego w zaskarżonym zarządzeniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek