Nowe pomysły Ziobry na zaostrzenie prawa karnego

Zbigniew Ziobro chce zaostrzyć prawo i dać sędziom większą swobodę w orzekaniu.

Aktualizacja: 18.04.2018 07:10 Publikacja: 17.04.2018 19:26

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział zaostrzenie prawa karnego. Projekt mamy poznać jeszcze w tym tygodniu. „Rzeczpospolita" poznała kilka propozycji w nim zawartych.

Ziobro chce ostrzejszych kar dla członków gangów, gwałcicieli, oszustów i lichwiarzy. Sądy dostaną więcej możliwości karania. Będą mogły wydawać wyroki od miesiąca do 30 lat więzienia.

– Ta zmiana to większa szansa na sprawiedliwy wyrok. Dziś sąd może uznać, że 15 lat pozbawienia wolności to dla sprawcy za mało, a 25 lat za dużo. Teraz orzeknie np. 16, 18 czy 20 lat więzienia – argumentuje Ziobro.

Niektórzy sędziowie są podobnego zdania. Sędzia Barbara Piwnik przyznaje, że czasem brakuje możliwości sprawiedliwego ukarania np. w sprawie o zabójstwo. Dziesięć lat różnicy między 15 latami a karą wyjątkową 25 lat to sporo – uważa. Propozycję ministra ocenia więc pozytywnie, choć ma pewne obawy. Chodzi o to, by ten nowy wymiar kary był stosowany tylko w wyjątkowych, najcięższych zbrodniach.

Do kolejnej propozycji ministra Ziobry nasi rozmówcy podchodzą mniej życzliwie. Chodzi o karę 15 dni bezwzględnego pozbawienia wolności dla sprawców, którzy pierwszy raz popadli w konflikt z prawem. Więzienie ma ich przestraszyć.

– To niedorzeczny pomysł – uważa Paweł Moczydłowski, kryminolog. Mówi o kosztach takich krótkoterminowych kar. I wylicza, że bez względu na to, na ile więzień trafia za kraty, wymaga wstępnych badań, ubrania, środków czystości itd.

– Takie kary są drogie, a niczego nie nauczą – uważa.

I ostatnia z propozycji, nie mniej kontrowersyjna: bezwzględne dożywocie. Przeciwko niemu oponuje prof. Brunon Hołyst, kryminolog.

– Odebranie skazanemu szansy na wyjście na wolność kiedykolwiek odbiera szansę na jakąkolwiek jego resocjalizację – uważa. Nie bardzo też widzi możliwości utrzymania skazanych aż do śmierci za kratami. – Trzeba by zamienić je w domy pomocy społecznej i zatrudnić specjalną obsługę – mówi profesor.

Przestępczość kryminalna w Polsce – kradzieże, rozboje, pobicia – od lat spada. W siłę za to rośnie gospodarcza – białe kołnierzyki, korupcja, oszustwa, w tym internetowe. Polskie sądy jednocześnie nie należą do najłagodniejszych. Statystyki pokazują, że orzekane kary dożywocia i 25 lat więzienia od lat utrzymują się na stałym poziomie. ©?

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego