Katastrofa smoleńska: przyczynę ma wyjaśnić zespół Ziobry

Po ośmiu latach śledztwa sprawa jest otwarta. Przyczynę ma wyjaśnić międzynarodowy zespół Zbigniewa Ziobry.

Publikacja: 10.04.2018 06:45

Katastrofa smoleńska: przyczynę ma wyjaśnić zespół Ziobry

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej ruszyło już 10 kwietnia 2010 r. Najpierw prowadziła je prokuratura wojskowa, a w kwietniu 2016 r., po zmianach w prokuraturze, przejął je zespół śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej. Cel? Sprawą mieli się zająć najlepsi i najbardziej doświadczeni prokuratorzy.

W 2017 r. udało się postawić zarzuty trzem Rosjanom z wieży kontroli lotów lotniska Sewiernyj w Smoleńsku. Mieli świadomie doprowadzić do katastrofy polskiego samolotu. Śledztwo w tej sprawie zostało ostatnio przedłużone do 31 grudnia 2018 r.

Co dziś robi prokuratura? Trzy laboratoria: Badań Materiałów Wybuchowych dla Celów Sądowych w Laboratorium Naukowo-Technicznym MON Wielkiej Brytanii; Włoskie Laboratorium Kryminalistyczne Korpusu Karabinierów oraz Instytut Nauk Sądowych Irlandii Północnej, zgodnie z obowiązującą ich metodyką badawczą rozpoczęły procedury przygotowania śladów do badań. Obejmują one ślady, które zostały przekazane przez polską prokuraturę w maju, czerwcu i październiku 2017 r. Współpraca z renomowanymi instytutami badawczymi ma zapewnić pełną fachowość i rzetelność badań fizykochemicznych.

Po zakończeniu wszystkich ekshumacji i sekcji zwłok, które planowane są do połowy maja 2018 r., kolejna partia śladów przekazana zostanie do Irlandii Północnej i Włoch. Potem laboratoria sporządzą opinie.

W toku śledztwa dokonano też przeglądu ponad 800 próbek pobranych podczas sekcji zwłok wykonywanych w Rosji, a przechowywanych do tej pory w Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Większość z nich nigdy nie została zbadana. Podjęto decyzję o przebadaniu ich pod kątem toksykologii i histopatologii. Wytypowano także próbki do badań fizykochemicznych.

Zbigniew Ziobro zamierza powołać międzynarodowy zespół, który ma zebrać wszystko, co do tej pory ustalono, i przygotować kompleksową opinię. Zespół składać się ma wyłącznie z wybitnych specjalistów z doświadczeniem w prowadzeniu śledztw dotyczących katastrof lotniczych.

Trwają też prace nad przygotowaniem „wirtualnej mapy miejsca katastrofy". Jednak upływ czasu, zmiany w terenie i nieprecyzyjne opisanie miejsca katastrofy w rosyjskich protokołach oględzin utrudnia jej przygotowanie.

Co z ekshumacjami? Do dziś zespół śledczy nr 1 przeprowadził 77 ekshumacji i sekcji zwłok. Pozostało do wykonania sześć ekshumacji i sekcji. Dotychczasowe wykazały zamianę dwóch ciał. Z kolei podczas sekcji przeprowadzanych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie stwierdzono zamianę sześciu ciał. Znaleziono też 69 szczątków ludzkich pochodzących od 26 ofiar, w trumnach innych ofiar. Z kolei w niektórych zwłokach stwierdzono obecność ciał obcych: rękawiczek sekcyjnych, sznurków, worków, butelek, fiolek.

W wielu dotychczas przedłożonych opiniach biegli stwierdzili, iż w toku rosyjskich sekcji opisano obrażenia ofiar, które faktycznie nie zostały ujawnione lub też nie opisano obrażeń, które ujawniono podczas sekcji w Polsce – szczegóły tych ustaleń zostaną szczegółowo opisane w opinii kompleksowej przygotowanej przez biegłych.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek