Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Adama Darskiego „Nergala”

Adam Darski - Nergal
Fotorzepa / Rafał Guz
Ordo Iuris poinformował, że w dniu 12 marca 2018 r. złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa przez Adama Darskiego „Nergala”. Dotyczy ono filmu, który w Dniu Kobiet pojawił się na Jego oficjalnym profilu w serwisie Facebook.com. „Nergal” w sposób obraŸliwy miał wykorzystać wizerunek Chrystusa.

Zawiadomienie zostało przygotowane z art. 196 KK (obraza uczuć religijnych) oraz art. 257 KK (obraza grupy osób ze względu na ich przynależnoœć wyznaniowš). Ordo Iuris zdecydowało się złożyć zawiadomienie we własnym imieniu i przeprowadzenie dogłębnego postępowania.

- Warto podkreœlić, że mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z publicznym znieważeniem przedmiotu czci religijnej – umieszczeniem wizerunku samego Chrystusa na męskich genitaliach. Takie zachowanie może obrażać uczucia religijne wiernych religii chrzeœcijańskich, dla których Jezus Chrystus jest jednš z Osób Boskich. – tłumaczy mec. Kacper Chołody z Ordo Iuris.

Chociaż obrazoburczy film był wielokrotnie zgłaszany przez społecznoœć Facebooka jako naruszajšcy standardy serwisu i obrażajšcy uczucia religijne, portal nie dopatrzył się w nim uchybień i nie zdecydował się na jego usunięcie. Po rozpowszechnieniu się nagrania oraz fali negatywnych komentarzy Adam Darski „Nergal" usunšł post i zamieœcił na swoim profilu przeprosiny.

- Składamy zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa mimo usunięcia filmu i zamieszczenia przeprosin. Same przeprosiny nie zmieniajš faktu, że film był dostępny przez ok. dobę na profilu artysty. W tym czasie został on wielokrotnie udostępniony i miało miejsce ok. 180 000 wyœwietleń i ok. 3000 innych reakcji. Jest to bardzo duży zasięg, który wpływa na stopień naruszenia dobra chronionego z art. 196 KK. – podkreœla mec. Kacper Chołody. – Okazanie w póŸniejszym okresie skruchy zasadniczo nie wpływa na sam fakt popełnienia przez artystę czynu zabronionego – podsumował ekspert Ordo Iuris.

Ordo Iuris przypomina, że to kolejna sprawa, w której Instytut Ordo Iuris broni uczuć religijnych. Poprzednia interwencja dotyczyła spektaklu „Klštwa".

ródło: Ordo Iuris

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL