Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Sšd uniewinnił działacza pro-life, który powiesił plakat z nienarodzonym dzieckiem

AdobeStock
Działacz pro-life z Krakowa, który o umieœcił na œcianie jednej z kamienic billboard pokazujšcy dziecko zabite w wyniku aborcji, został uniewinniony przez sšd.

Sšd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza w Krakowie ogłosił dzisiaj wyrok w sprawie krakowskiego współpracownika Fundacji PRO – Prawo do Życia. Mężczyzna został obwiniony o umieszczenie na œcianie jednej z kamienic billboardu pokazujšcego zabite w wyniku aborcji dziecko. Billboard zachęcał obywateli, by interweniowali u lokalnych posłów na rzecz wprowadzenia ustawowej ochrony życia poczętego.

O wyroku poinformował Instytut Ordo Iuris, którego prawnicy, byli obrońcami obwinionego. W trakcie procesu  przedstawiali dowody wskazujšce, że działacze pro-life byli w podobnych postępowaniach wielokrotnie uniewinniani, gdyż upublicznienie obrazu pokazujšcego abortowane dziecko nie stanowi wybryku. Na straży wolnoœci takiej wypowiedzi stoi, ich zdaniem, art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwo Trybunału w Strasburgu, który wielokrotnie stwierdzał, że „w demokratycznym społeczeństwie swoboda wypowiedzi jest jednym z filarów, warunkiem jego rozwoju i możliwoœci samorealizacji jednostki".

- Liczne orzeczenia sšdów powszechnych bezsprzecznie potwierdzajš, że wypowiedzi w sprawach o szczególnie istotnym znaczeniu dla społeczeństwa – takich jak aborcja – mogš korzystać z mocniejszych œrodków wyrazu. Nie bez przyczyny także kampanie dotyczšce ważnych kwestii społecznych posługujš się mocnymi œrodkami wyrazu. To właœnie szokujšcy obraz ma szansę wpłynšć na opinię lub postawę odbiorcy. Ukaranie działacza Fundacji PRO – Prawo do życia, choć usatysfakcjonowałoby przeciwników aborcji, byłoby nieproporcjonalnym ograniczeniem wolnoœci słowa. – tak argumentował obrońca działacza, mec. Kacper Chołody.

Ordo Iuris przypomina, że to już kolejne jego zwycięstwo w postępowaniach, w których działaczom pro-life zarzuca się popełnienie wykroczenia dlatego, że pokazujš  ludzi zabitych w wyniku aborcji. W styczniu Sšd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju przychylił się do argumentacji obrony i uniewinnił działaczy pro-life  od zarzutu zwišzanego z prezentowaniem przez nich plakatu antyaborcyjnego, przedstawiajšcego dziecko zabite w prenatalnej fazie rozwoju.  W listopadzie Sšd Rejonowy w Wałczu jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy umorzył podobnš sprawę 19-letniego działacza Fundacji Życie i Rodzina, który podczas publicznego zgromadzenia rozwinšł banner pokazujšcy ofiarę aborcji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL