Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Ziobro zamyka częściej - liczba wniosków o areszt wzrosła o 40 proc.

Adobe Stock
Aż o 40 proc. wzrosła liczba wniosków o areszt. Sšdy też coraz chętniej go stosujš.

Od 2015 r., czyli od kiedy ministrem sprawiedliwoœci jest Zbigniew Ziobro, przybywa tymczasowych aresztowań. W 2017 r. prokuratorzy wystšpili do sšdu o areszt w ponad 18 tys. 700 spraw. Sšdy aresztowały na ich podstawie ponad 17 tys. osób. To o blisko 40 proc. więcej niż dwa lata wczeœniej.

Najnowsze dane Prokuratury Krajowej wskazujš, że nie tylko aresztów jest więcej, ale że sš też coraz dłuższe. O 20 proc. wzrosła liczba aresztów, które trwajš od pół roku do roku i ponad 40 proc. dłuższych niż dwa lata.

– To efekt zmian polityki karnej – oceniajš eksperci. Niepokoi ich, że wzrost nie jest wynikiem decyzji prokuratorskich, tylko odgórnych wytycznych szefa prokutratury.

– Prowadzimy coraz więcej spraw przestępczoœci zorganizowanej, wyłudzeń VAT, tzw. białych kolnierzyków – odpiera zarzuty Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. Dodaje, że zgodnie z poleceniem szefa PK Bogdana Œwięczkowskiego, w tego rodzaju sprawach prokuratorzy majš wnioskować o surowe kary bezwzględnego więzienia. To zdaniem prokurator jeden z powodów wzrostu wniosków o zastosowanie œrodka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Prokuratura ma jeszcze jedno na swojš obronę. O zastosowaniu aresztu definitywnie w każdej sprawie decyduje sšd.

– Niewštpliwie charakter przestępczoœci się zmienia. Widać to po sprawach, które wływajš teraz do sšdów – mówi sędzia Barbara Piwnik, z Sšdu Okręgowego w Warszawie. Jej zdaniem właœnie teraz te wielowštkowe, wielooosobowe, skomplikowane oszustwa sš finalizowane.

– Mam jednak pewnš refleksję – mówi „Rzeczpospolitej" Piwnik. – Chodzi o to, żeby w przyszłoœci nie okazało się, że częœć z tych aresztów była nieuzasadniona, co spowoduje, że Skarb Państwa będzie musiał wyłożyć ogromne pienišdze dlla niesłusznie aresztowanych.

Profesor Brunon Hołyst, słyszšc najnowsze dane, ocenia, że polityka aresztowa idzie zdecydowanie w kierunku większej restrykcji. I przypomina, że areszt to najsurowszy ze œrodków, którego nie wolno nadużywać. Złš praktykš polskiego wymiaru sprawiedliwoœci jest tak długie przedłużanie aresztów, że ich czas zaliczony na poczet odbywania kary oznacza wyjœcie skazanego na wolnoœć tuż po wyroku. A przecież aresztowanemu przysługuje dużo mniej praw niż skazanemu.

– To patologia – grzmiš od lat karniœci.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL