Rząd jest za projektem nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Przygotował go resort finansów. Chce poprawy efektywności krajowego systemu. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej.

W ustawie miałyby się pojawić nowe kategorie instytucji zobowiązanych do jej stosowania, a także zadania Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego, mechanizmy dotyczące przygotowania krajowej oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, również obowiązki instytucji zobowiązanych, w tym dotyczące stosowania środków bezpieczeństwa finansowego. Mowa w niej jest także o skutkach nieprzestrzegania ustawy.

Projekt wprowadza też przepisy dotyczące wstrzymywania transakcji i blokowania rachunków. Precyzyjniej mają być opisane zasady współpracy GIIF z zagranicznymi jednostkami analityki finansowej i Europolem, kontroli instytucji zobowiązanych, a także sankcji administracyjnych nakładanych na instytucje zobowiązane nieprzestrzegające obowiązków nałożonych na nie przez tę ustawę. Nowa ustawa ma poprawić efektywność funkcjonowania systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz lepiej dostosowywać polskie regulacje do rekomendacji międzynarodowych.

Ma wejść w życie po trzech miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które powinny zacząć obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia.

etap legislacji: trafi do Sejmu