Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

#RZECZoPRAWIE - Marta Lech: alimenciarze to temat zastępczy

Marta Lech
rp.pl
Ministerstwo Sprawiedliwoœci chce, by alimenciarze, zamiast trafiać do więzienia, odbywali karę w domu z elektronicznš bransoletš, czyli w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE).

Sceptycznie do tego pomysłu podchodzi mecenas Marta Lech, która goœciła we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE. Adwokat zwróciła uwagę, że już dzisiaj możliwe jest orzeczenie kary w systemie dozoru elektronicznego w stosunku do osób unikajšcych płacenia alimentów, skazanych na karę pozbawienia wolnoœci do 1 roku. – Czy rok pobytu w domu z. tzw. obršczkš zmobilizuje do podjęcia pracy i płacenia alimentów? Moim zdaniem, nie – przekonywała mecenas.

W opinii Marty Lech trzeba przede wszystkim wprowadzić zmiany w sposobie orzekania alimentów. - Obecnie możliwoœci zarobkowe przyjmowane przez sšdy sš często oderwane od rzeczywistoœci – tłumaczyła. Adwokat postulowała też połšczenie spraw o alimenty ze sprawami o ustanowienie kontaktów między rodzicami a dziećmi. - Te dwie sprawy na siebie rzutujš – uzasadniała.

Na koniec mec. Lech stwierdziła, iż pomysł o odbywaniu kary przez alimenciarzy z elektronicznš bransoletš to temat zastępczy od innych zmian. - Mam tu na myœli reformę w samych sšdach – powiedziała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL