Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Prezydent Warszawy. PiS testuje Zbigniewa Gryglasa

Zbigniew Gryglas
rp.pl
PiS chce sprawdzić, czy prezydentem stolicy mógłby zostać były poseł Nowoczesnej – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Zbigniew Gryglas, bo o nim mowa, niedawno opuœcił szeregi ugrupowania Ryszarda Petru i przeszedł do partii Porozumienie Jarosława Gowina. Teraz jest w trójce kandydatów, których szanse PiS będzie testował sondażowo w Warszawie – wynika z naszych informacji.

Badanie sondażowe, w którym jest trzech potencjalnych kandydatów, PiS zamawia we wszystkich dużych miastach. W stolicy w trójce będzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceministr sprawiedliwoœci Patryk Jaki oraz poseł Gryglas.

– Zdajemy sobie sprawę, że mimo licznych zalet Karczewskiego i Jakiego majš oni też wady, które utrudniajš ich rywalizację z Trzaskowskim. Jaki za bardzo polaryzuje, Karczewski z kolei za mało mobilizuje nasz elektorat – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitš" polityk PiS.

To, że Gryglas jest w trójce, nie oznacza oczywiœcie, że będzie wybrany. Ale pokazuje, że obóz rzšdzšcy szuka alternatywy. Były poseł Nowoczesnej mimo stosunkowo niskiej rozpoznawalnoœci mógłby być atrakcyjny dla elektoratu PiS w Warszawie ze względu na konserwatywne poglšdy, akcentowanie narodowej tożsamoœci i spraw gospodarczych.

W partii Porozumienie Gryglas został wiceprzewodniczšcym i szefem rady programowej ds. gospodarki. W 2015 r. dostał się do Sejmu z Warszawy, chociaż zdobył tylko nieco ponad tysišc głosów.

Przygotowania do wyborów samorzšdowych PiS prowadzi od wielu miesięcy. Teraz wchodzš w decydujšcš fazę. Wczeœniej wyznaczono m.in. lokalnych koordynatorów, którzy pod koniec wakacji dostarczyli władzom partii szczegółowe raporty dotyczšce konkretnych regionów. Kolejnym etapem sš właœnie sondażowe badania poparcia w kluczowych miejscach.

W Krakowie PiS chce zbadać szanse Małgorzaty Wassermann, szefowej komisji œledczej ds. Amber Gold, wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz i prof. Mariusza Andrzejewskiego, wiceministra finansów w rzšdzie Kazimierza Marcinkiewicza.

Swoje przygotowania prowadzi też opozycja. W Warszawie do startu namawiana jest Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej. Miałaby stanšć na czele szerokiej centrolewicowej koalicji, która w Warszawie mogłaby objšć też Nowoczesnš, SLD, niezależnych samorzšdowców i ruchy miejskie. O stworzeniu takiego szerokiego frontu – bez Platformy Obywatelskiej – mówi się od czasu fiaska szerokich rozmów opozycji. O nieudanych negocjacjach opozycji z udziałem Platformy pisaliœmy w „Rzeczpospolitej" na poczštku listopada.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL