PiS szykuje lokalne fajerwerki

Ofensywa inwestycyjna firmowana przez premiera to jeden z pomysłów władzy na jesień.

Aktualizacja: 24.05.2018 10:40 Publikacja: 23.05.2018 19:51

Joachim Brudziński prowadził obrady Komitetu Politycznego.

Joachim Brudziński prowadził obrady Komitetu Politycznego.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W środę – zgodnie z wcześniejszymi informacjami „Rzeczpospolitej" – zebrał się Komitet Polityczny PiS, który zatwierdził kolejnych kilkudziesięciu kandydatów na prezydentów – tym razem w mniejszych miejscowościach.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie był obecny, przebywa w szpitalu. Jak nieoficjalnie powiedział nam jeden z członków Komitetu, „prezes jest w świetnej formie intelektualnej, surowo recenzuje nasze działania".

Zamiast Jarosława Kaczyńskiego spotkanie poprowadził Joachim Brudziński. – Jarosław Kaczyński ma się dobrze. Jesteśmy z nim w stałym kontakcie – mówiła rzecznik PiS Beata Mazurek. Ale personalia to tylko fragment całej układanki. Obóz rządzący ogłosił już szereg projektów i planów inwestycyjnych, które mają pomóc w zwycięstwie jesienią. Twarzą tych projektów – jak i przesłania o zrównoważonym rozwoju – będzie premier Mateusz Morawiecki, dla którego będzie to jednocześnie pierwszy tak poważny wyborczy sprawdzian w politycznej karierze.

Nie tylko mosty

Plan z udziałem Morawieckiego już jest realizowany. W środę premier wziął udział w otwarciu obwodnicy Kępna (woj. wielkopolskie). – Nie chciałbym, aby wszystkie drogi w Polsce prowadziły tylko do Warszawy – mówił szef rządu. Obwodnica została oddana na trzy miesiące przed terminem. Jak słyszymy, w przyszłości wydarzeń tego typu (zwłaszcza w przypadku stosunkowo niewielkich, ale oddanych szybciej inwestycji) będzie coraz więcej. Jednocześnie premier ma akcentować przesłanie o zrównoważonym rozwoju całej Polski. W środę mówił o tym nie tylko w Kępnie, ale również na spotkaniu w Bystrzycy Kłodzkiej.

Inwestycje w Polskę lokalną były jednym z elementów „piątki" Morawieckiego, planu, który premier zaprezentował na konwencji w połowie kwietnia. Wtedy premier ogłosił plan powołania specjalnego funduszu na drogi lokalne o wysokości ok. 5 mld zł.

We wtorek premier Morawiecki razem z ministrem Andrzejem Adamczykiem zaprezentował program budowy ponad 20 mostów, wiele z nich poza dużymi miejscowościami. Mosty oczywiście będą budowane przez lata, ale sama zapowiedź odbiła się echem w licznych mediach lokalnych. W kampanii wyborczej istotny będzie też ogłoszony już w 2017 r. rządowy plan wsparcia dla średnich miast. Na liście jest ich ponad 200. Te wszystkie projekty będą ujmowane w lokalnych programach wyborczych, które przygotowują politycy PiS w poszczególnych regionach.

PiS liczy też na to, że elementem jesiennej kampanii mogą być realizowane lub zapowiadane inwestycje w ramach programu Mieszkanie+.

Jak zapowiada odpowiedzialny za projekt wiceminister rozwoju Artur Soboń, w samej tylko Warszawie program obejmuje budowę ponad 10 tys. mieszkań. Ruszają i w najbliższych miesiącach będą się rozkręcać pilotażowe projekty w tym programie. Np. w Białej Podlaskiej (gdzie od 2014 r. rządzi prezydent Dariusz Stefaniuk z PiS) do lokali w ramach Mieszkania+ ma się wprowadzić 186 rodzin.

Polityczne decyzje

Środowe decyzje Komitetu otwierają kolejny etap prekampanii wyborczej w wykonaniu PiS. W Radomiu o fotel prezydenta powalczy Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony. W Wałbrzychu kandydatem na prezydenta został poseł koła Wolni i Solidarni Ireneusz Zyska, w Chełmie – młody polityk Porozumienia Jakub Banaszek. O ile PiS wcześniej ogłaszało już polityków Porozumienia czy Solidarnej Polski jako kandydatów w miastach, to w przypadku WiS jest to pierwsza taka sytuacja.

Jak wynika z naszych informacji, również na listach do sejmików znajdą się politycy związani zarówno z partiami formalnie obecnymi w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie), jak i z kołem Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego.

Na ostateczne decyzje Zjednoczona Prawica – podobnie jak partie opozycyjne – ma jeszcze kilka miesięcy, aż do terminu rejestracji list.

Częścią przygotowań do jesiennej kampanii wyborczej jest program spotkań pod hasłem „Polska jest jedna". Został rozpoczęty w połowie kwietnia i ma potrwać do lipca. Mimo wybuchowego przebiegu niektórych spotkań, z naszych informacji wynika, że nie ma jednak scenariusza ich zakończenia. Prezes PiS wziął udział tylko w pierwszej rundzie spotkań w połowie kwietnia.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: michal.kolanko@rp.pl

W środę – zgodnie z wcześniejszymi informacjami „Rzeczpospolitej" – zebrał się Komitet Polityczny PiS, który zatwierdził kolejnych kilkudziesięciu kandydatów na prezydentów – tym razem w mniejszych miejscowościach.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie był obecny, przebywa w szpitalu. Jak nieoficjalnie powiedział nam jeden z członków Komitetu, „prezes jest w świetnej formie intelektualnej, surowo recenzuje nasze działania".

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Dyrektor pisała: "Taki sobie wybrałam"
Polityka
Po słowach Sikorskiego Kaczyński ostrzega przed utratą przez Polskę suwerenności
Polityka
Konfederacja o exposé Sikorskiego: Polska polityka zmieniła klęczniki
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie: Jacek Kurski na listach PiS