Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Małgorzata Wassermann zawalczy o Kraków

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Małgorzata Wassermann będzie najpewniej kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Krakowa.

Prawo i Sprawiedliwoœć intensywnie szykuje się do jesiennych wyborów samorzšdowych. Od kilku miesięcy partia zamawia sondaże, które majš jej pomóc w doborze najlepszych kandydatów. Jak wynika z naszych informacji, w Krakowie najlepsze wyniki w sondażach osišga posłanka Małgorzata Wassermann, obecnie szefowa sejmowej komisji œledczej ds. Amber Gold. W drugiej turze przegrałaby wprawdzie z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim, ale jak twierdzš nasi rozmówcy, strata nie jest duża.

– Spokojnie dałoby się odrobić jš w kampanii – twierdzi nasz informator, który zna wyniki sondażu.

Pod Wawelem – podobnie jak w Warszawie – PiS zamówiło sondaże pokazujšce poparcie dla trzech kandydatów. Poza Wassermann sprawdzano także poparcie dla Mariusza Andrzejewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego, oraz senatora Marka Pęka, szefa lokalnych struktur partii. Obaj osišgajš dużo gorsze wyniki niż przewodniczšca komisji ds. Amber Gold.

– Wynika to najpewniej ze słabej rozpoznawalnoœci. Twarz Wassermann dzięki temu, że stoi na czele komisji, jest znana – mówi nam nasz rozmówca. – Nie bez znaczenia jest także fakt, że jest córkš Zbigniewa Wassermanna, który zginšł w katastrofie w Smoleńsku – dodaje.

Silna pozycja PiS w Krakowie sprawia, że kampania w tym mieœcie może być jednš z ciekawszych w Polsce. Ale jak mówiš nasi rozmówcy z PiS, Wassermann wcale nie kwapi się, by kandydować. Wręcz przeciwnie.

– Władze PiS będš musiały jš przekonywać do startu– twierdzi nasz rozmówca z Nowogrodzkiej. Powodem jest m.in. praca komisji œledczej ds. Amber Gold, która będzie toczyć się w trakcie kampanii wyborczej. A przed Wassermann nie tylko przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska, ale i sporzšdzenie raportu zamykajšcego działalnoœć tej komisji.

– Pracujemy nad tym, żeby Małgorzata Wassermann była kandydatkš PiS na prezydenta Krakowa – przyznał jeszcze w paŸdzierniku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Większoœć naszych rozmówców z PiS twierdzi, że Wassermann ostatecznie da się przekonać, chociaż nie jest wykluczone, że kandydatem zostanie jednak ktoœ inny.

Od 2002 roku politycy różnych opcji próbujš bezskutecznie pokonać prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego. Rywalizowali z nim m.in. Zbigniew Ziobro, Jan Maria Rokita, Ryszard Terlecki i Andrzej Duda.

Sam Majchrowski nie ogłosił jeszcze decyzji o starcie w wyborach, ale większoœć polityków w Krakowie, z którymi rozmawialiœmy. jest przekonana, że tak się właœnie stanie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostanie poparcie Platformy oraz PSL. Z kolei Nowoczesna zapowiada wystawienie własnego kandydata.

Bardzo prawdopodobne, że o fotel prezydenta Krakowa będš ubiegali się Konrad Berkowicz z Partii Wolnoœć oraz były poseł PO i Twojego Ruchu Łukasz Gibała, który jest szefem lokalnego stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL