Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Mularczyk: Reparacje od Niemiec? 850 mld dolarów

tv.rp.pl
Waloryzujšc powojenny raport o stratach wojennych np. o wartoœć dolara, mówimy o kwocie 850 mld dolarów - na takš kwotę ocenia wysokoœć reparacji wojennych od Niemiec dla Polski poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk, pytany o szacunkowš wielkoœć odszkodowania za II wojnę œwiatowš, którego Polska mogłaby się domagać od Niemiec, stwierdził, że można mówić o "ogromnych, ale uzasadnionych kwotach" - za zniszczone miasta i wioski, infrastrukturę gospodarczo-przemysłowš i utracony potencjał demograficzny.

 

Zdaniem posła PiS mowa o kwotach ogromnych i właœnie dlatego Niemcy prowadzš "politykę kwestionujšcš jakiekolwiek roszczenia".

Zespół parlamentarny do spraw reparacji, którym kieruje Mularczyk, ma w tym roku przedstawić szacunkowy raport odnoœnie wysokoœci reparacji, jakich Polska mogłaby się domagać od Niemiec. Będzie on oparty o podobny raport sporzšdzony po wojnie, ale zostanie zaktualizowany.

Zdaniem Mularczyka, kwestia odszkodowań powojennych dla Polski nie została załatwiona. Pytany o szacunkowe kwoty, jakie mogš znaleŸć się w raporcie, poseł mówi o kwotach w przeliczeniu na dolary w wysokoœci około 850 mld dolarów. 

Według szefa sejmowej komisji strona polska może się domagać odszkodowania od Niemiec, a nie od Rosji, bo reparacje od naszego zachodniego sšsiada sš "bardziej realne".

- Rosja jest krajem, który nie przestrzega prawa międzynarodowego,  łamie je - powiedział Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk ma zamiar przesłać do marszałka Sejmu wniosek o zorganizowanie jego wizyty w Bundestagu, gdzie chce przypomnieć Niemcom o ich długu wobec Polski.

ródło: Polsat News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL