Prawo i Sprawiedliwość

Poseł PiS Jacek Żalek za zmianą słów hymnu

Jacek Żalek
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jacek Żalek uważa, że powinno się rozważyć zmianę tekstu polskiego hymnu. Frazę "Dał nam przykład Bonaparte" zastąpiłyby słowa: "Dał nam przykład Jan Sobieski".

Z propozycją zmiany teksty polskiego hymnu wyszedł Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Zdaniem posła PiS Jacka Żalka takie rozwiązanie jest warte rozważenia.

- Hymn państwowy powinien przyczyniać się do budowania wspólnoty w Polsce. Jeżeli pojawiają się głosy, że obecny tekst jest nieaktualny, to być może należy rozważyć jego zmianę - powiedział polityk w rozmowie z "Super Expressem".

- Fraza o zwycięstwach Bonapartego, który ostatecznie wojnę przegrał, jest dzisiaj niezrozumiała - dodał.

- Dlaczego trzymać się idei napoleońskiej, a nie na przykład piastowskiej, która miała dużo większy wpływ na los naszej historii? - pytał Żalek.

- W treści hymnu mamy logiczną sprzeczność: ma nas do zwycięstwa prowadzić facet, który przegrał wszystko. Poza Polską i Francją Napoleon jest traktowany jako zbrodniarz porównywalny do Hitlera. Dla Hiszpanów, Włochów, Niemców, Austriaków czy Rosjan to symbol agresji. Myśmy wyparli się tego, co robili jego żołnierze. Zrobiliśmy z nich legendę. Żołnierze Napoleona byli zwykłymi zbójami. Niszczyli, rabowali, kradli, gwałcili, plądrowali - ocenił poseł PiS.

Więcej: "Super Express"

Źródło: Super Express

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL