Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Poseł PiS Jacek Żalek za zmianš słów hymnu

Jacek Żalek
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jacek Żalek uważa, że powinno się rozważyć zmianę tekstu polskiego hymnu. Frazę "Dał nam przykład Bonaparte" zastšpiłyby słowa: "Dał nam przykład Jan Sobieski".

Z propozycjš zmiany teksty polskiego hymnu wyszedł Piotr Zapart, przewodniczšcy Komitetu Budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Zdaniem posła PiS Jacka Żalka takie rozwišzanie jest warte rozważenia.

- Hymn państwowy powinien przyczyniać się do budowania wspólnoty w Polsce. Jeżeli pojawiajš się głosy, że obecny tekst jest nieaktualny, to być może należy rozważyć jego zmianę - powiedział polityk w rozmowie z "Super Expressem".

- Fraza o zwycięstwach Bonapartego, który ostatecznie wojnę przegrał, jest dzisiaj niezrozumiała - dodał.

- Dlaczego trzymać się idei napoleońskiej, a nie na przykład piastowskiej, która miała dużo większy wpływ na los naszej historii? - pytał Żalek.

- W treœci hymnu mamy logicznš sprzecznoœć: ma nas do zwycięstwa prowadzić facet, który przegrał wszystko. Poza Polskš i Francjš Napoleon jest traktowany jako zbrodniarz porównywalny do Hitlera. Dla Hiszpanów, Włochów, Niemców, Austriaków czy Rosjan to symbol agresji. Myœmy wyparli się tego, co robili jego żołnierze. Zrobiliœmy z nich legendę. Żołnierze Napoleona byli zwykłymi zbójami. Niszczyli, rabowali, kradli, gwałcili, plšdrowali - ocenił poseł PiS.

Więcej: "Super Express"

ródło: Super Express

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL