Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Tajemnicza rezygnacja Czeleja

PAP/Marcin Obara
Grzegorz Czelej (PiS) przestał być w czwartek wieczorem wicemarszałkiem Senatu, a jego miejsce zajšł zajmujšcy się wczeœniej m.in. ustawami o TK Michał Seweryński, uchodzšcy za osobš bardzo bliskš władz partii.

Oficjalnie Czelej swojš decyzję tłumaczy względami prywatnymi, nie politycznymi. W Senacie kršży jednak bardzo wiele teorii wskazujšcych, że względy prywatne były tylko pretekstem.

W czwartek na posiedzeniu senackiego klubu PiS pojawił się Jarosław Kaczyński. Opozycja łšczy to z rezygnacjš Czeleja, ale spotkanie lidera partii z senatorami PiS miało być od dawna planowane i dotyczyły - jak słyszymy - innych spraw. Politycy opozycji mówiš o “niespodziewanej” rezygnacji Czeleja. Jak jednak słyszymy ze strony PiS, były wicemarszałek miał rozważać takš decyzję od dawna.

Jednak wprowadzenie w czwartek do porzšdku obrad punktu dotyczšcego głosowania nad nowym wicemarszałkiem nie było zapowiadane - nawet kularowo - wczeœniej. I musiało wywołać falę spekulacji dotyczšcych przyczyn tej zmiany. Jedna z wersji, którš usłyszeliœmy jest konflikt, który miał rozwinšć się między Czelejm a marszałkiem Stanisławem Karczewskim. Jak nam mówi jeden z senatorów: “Nie było nigdy chemii między nimi”. Tłem miało być też to, że Czelej tuż po wyborach bezskutecznie aspirował do funkcji marszałka Senatu, mocno zabiegajšc wtedy o poparcie władz partii. I nie tylko to mogło być powodem. “Czelej był bardzo otwarty na pomysły opozycji w pracy Senatu” - mówi nam jeden z senatorów PO. Jak przyznaje inny rozmówca z Senatu: “W klubie PiS Czelej budował własnš pozycję”.

Senator Michał Seweryński - następca Czeleja - uchodzi za osobę cieszšca się dużym zaufaniem kierownictwa partii. Odpowiadał m.in. za projekty dotyczšce Trybunału Konstytucyjnego, kluczowe dla PiS. Jak zwraca nam uwagę jeden z senatorów, Seweryński w trakcie sporu o TK pokazał, że jego poglšdy na doktrynę prawa sš pełni tożsame z tymi, które ma Kaczyński. To miał być jeden z powodów jego powołania na miejsce Czeleja.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL