Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Jarosław Kaczyński: Donald Tusk to kandydat Angeli Merkel

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Jarosław Kaczyński komentował w rozmowie z "Gazetš Polskš" ubieganie się Donalda Tuska o fotel szefa Rady Europejskiej. Zdaniem prezesa PiS były premier jest niemieckim kandydatem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi "Gazeta Polska". Na pytanie, czyim kandydatem w wyborach na szefa Rady Europejskiej jest Donald Tusk, odpowiedział: Angeli Merkel. Jest niemieckim kandydatem.

Wczeœniej Kaczyński krytycznie ocenił trwajšcš kadencję szefa Rady Europejskiej. - Tusk łamie elementarne zasady Unii Europejskiej - powiedział prezes PiS. Podkreœlił, że przedstawiciel władzy UE w żadnym razie nie powinien łamać "zasady neutralnoœci, jeœli chodzi o wewnętrzne stosunki w państwach UE". Jak dodał, Tusk wprost popiera opozycję, która sama siebie nazywa totalnš i "która jednoczeœnie nie ukrywa, że chciałaby obalić rzšd metodami pozakonstytucyjnymi, w istocie antypaństwowymi".

Wczoraj polskie MSZ zgłosiło kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczšcego Rady Europejskiej. 68-letni Saryusz-Wolski zasiada w Parlamencie Europejskim nieprzerwanie od 2004 roku. Jest wiceprzewodniczšcym Europejskiej Partii Ludowej, do której należš centroprawicowe ugrupowania z państw Europy, w tym PO i PSL. Do połowy listopada 2016 roku był także wiceprzewodniczšcym frakcji EPL w europarlamencie.

Po komunikacie MSZ zarzšd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczšcego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego z jej szeregów.

ródło: Gazeta Polska

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL