Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo drogowe

Od 2018 r. dopuszczone do użycia będš mniejsze tablice rejestracyjne

AdobeStock
Od stycznia dopuszczone do użycia będš mniejsze tablice rejestracyjne. Ucieszš się z tego właœciciele aut z USA i Japonii, którzy dotychczas kombinowali, zmniejszajšc rozmiar tablic, czym narażali się na mandat od drogówki.

Dziœ polskie, podłużne tablice rejestracyjne majš standardowe wymiary 520 na 114 mm. Tymczasem samochody w USA czy Japonii, które sš dostępne na rynku wtórnym– i tańsze w zakupie – zaprojektowano pod tablice o wymiarach 305 na 115 mm. Polskich tablic nie da się zamontować do takiego auta bez ingerencji w kształt tablicy albo miejsce na niš przeznaczone – szczególnie z tyłu samochodu. Właœciciele zaginajš więc większe tablice lub stosujš zamienniki. Zwykle sš one wykonane we własnym zakresie lub przez firmy, co nie jest całkiem legalne. Kara za takie oznaczenie auta wynosi 100 zł. Ma się to zmienić, bo w końcu właœciciel auta rejestrujšcy swój pojazd będzie mógł wybrać „amerykański" typ tablic.

Nie zmieniš się zasady obrotu tablicami rejestracyjnymi oraz materiałami majšcymi szczególne znaczenie w ich produkcji. Rozporzšdzenie zmienia za to procedurę ubiegania się o trzeciš tablicę rejestracyjnš. Będzie można jš uzyskać przy okazji jednej wizyty w urzędzie. Z kolei posiadacz samochodu, który wystšpi z wnioskiem o wtórnik nalepki kontrolnej lub wtórnik dowodu rejestracyjnego, nie będzie musiał okazywać karty pojazdu już przy składaniu wniosku, ale dopiero na etapie odbioru przygotowanego wtórnika.

Rozporzšdzenie MIB ws. rejestracji i oznaczenia pojazdów, Dz.U. z 18 grudnia 2017 r., poz. 2355

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL