Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo drogowe

Mandaty dla kierowców za grzanie silnika, śnieg na dachu i brudne szyby

Fotorzepa/Beata Kitowska
Jazda niewłaœciwie odœnieżonym samochodem, brudne reflektory czy brak płynu do spryskiwacza grożš mandatem, a nawet punktami karnymi. Ryzykowne jest także rozgrzewanie silnika na postoju.

Zima to wyjštkowo trudny czas dla kierowców, którzy muszš parkować pod chmurkš - niewłaœciwe przygotowanie auta do jazdy może skończyć się mandatem.

 

Czapa na dachu

Wychodzimy z domu, by szybko uruchomić auto i odwieŸć dziecko do szkoły lub pojechać do pracy, lecz okazuje się, że w nocy chwycił mróz. Czas goni, a samochód wymaga oczyszczenia z lodu. Włšczamy silnik, by rozgrzać auto. To błšd - jeœli zauważy nas policja, może wlepić nam mandat za postój na obszarze zabudowanym z włšczonym silnikiem, czyli pozostawianie pracujšcego silnika przez czas dłuższy niż 1 minuta. Grozi za to 100 zł grzywny. Jeœli policjant stwierdzi, że taka rozgrzewka powoduje ucišżliwoœci zwišzane z nadmiernš emisjš spalin do œrodowiska lub nadmiernym hałasem, może ukarać kierowcę mandatem do 300 zł. Oddalanie się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu może dodatkowo kosztować 50 zł.

Bardzo często kierowcy odœnieżajš auto "po łebkach", np. tylko szyby. Jadš potem z czapš œniegu na dachu, która w wyniku poruszania się samochodu, może opaœć na tylnš lub przedniš szybę i ograniczać widocznoœć. Może też spaœć pod koła aut  poruszajšcym się za  oœnieżonym pojazdem. Takie stwarzanie zagrożenia na drodze może skończyć się mandatem do  500 zł.

Brudas jest niebezpieczny

Za wykroczenie mogš być uznane nawet brudne reflektory i tablice rejestracyjne. Zgodnie z prawem drogowym zabronione jest bowiem zakrywania œwiateł oraz urzšdzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne. Grozi za to nie tylko 200 zł mandatu, ale także 3 punkty karne.

Zachlapane błotem szyby i brak płynu do spryskiwacza to koszmar kierowcy. Zwłaszcza zimš, gdy jadšcy samochód nie uniknie ochlapania mieszankš błota i soli, która bardzo szybko zasycha na przedniej szybie. Dlatego  koniecznie trzeba upewnić się, że w zbiorniku na płyn jest jego wystarczajšca iloœć, a wycieraczki skutecznie zbierajš wodę z szyby. Samochód z brudnymi szybami policja ma prawo zatrzymać do kontroli. Jeœli stwierdzi brak płynu do spryskiwacza  lub niesprawne wycieraczki, może ukarać kierowcę mandatem do 500 zł.

 

Jakie opony?

W przeciwieństwie do np. Czech, w Polsce nie jest karana jazda bez opon zimowych, ale to wcale nie oznacza, że można jeŸdzić na byle jakich oponach.  Ogumienie musi być w dobrym stanie. Zgodnie z przepisami bieżnik opony nie może być cieńszy niż 1,6 mm. Jednak eksperci uważajš, że opony zimowe należy wymienić, gdy głębokoœć bieżnika spadnie poniżej 4mm. Poza tym nawet opony z dobrym bieżnikiem, lecz datš produkcji przekraczajšcš  10 lat, nie powinny być już używane. Jeœli policjant stwierdzi, że stan opon stwarza zagrożenie, ma prawo odebrać dowód rejestracyjny auta i nałożyć na kierowcę  mandat w wysokoœci od 20 do 500 zł.

Policja przypomina:  pojazd, który uczestniczy w ruchu, ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadšcych lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porzšdku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Przez cały rok.

Ale nie tylko zaniedbania grożš karš. Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy kierowcy dajš się jeszcze namówić  do  wykorzystania auta w pseudo kuligu. To wyjštkowo niebezpieczne, nawet przy stosunkowo niewielkiej prędkoœci auta. Dlatego za cišgnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urzšdzeniu grozi 500-złotowy mandat i aż 5 punktów karnych.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL