W Sejmie ruszyły prace nad zmianami ustawy o kierujących pojazdami. Tym razem chodzi o obowiązujący dziś w Polsce zakaz dla kierowców niesłyszących i niedosłyszących, którzy chcieliby prowadzić pojazdy większe niż auta osobowe. Po zmianie osoby takie nie będą mogły zostać pozbawione możliwości uzyskania lub wykorzystywania prawa jazdy kategorii C1 albo C (pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusów).

– Przy obecnym stanie techniki osoby niesłyszące mogą być kierowcami ciężarówek – przekonują posłowie, autorzy projektu zmian. Chodzi o stworzenie tym, dla których podstawowym sposobem komunikowania się jest język migowy, możliwości zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy z pomocą tłumacza. Jego legalna obecność podczas egzaminu nie spowoduje też dodatkowych kosztów po stronie kandydata. Dziś jeszcze część zdających państwowy egzamin na prawo jazdy ponosi karę finansową za swoją niepełnosprawność – dla nich całkowity koszt egzaminu jest większy niż dla pozostałych zdających.

W skali roku liczba zdających korzystających z usług tłumacza języka migowego nie przekroczy 200–300 osób, co pozwala oszacować dodatkowe koszty związane z zapewnieniem tłumacza na kwotę 12–20 tys. zł w skali całego kraju.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie