Komornicy znów pracownikami sądów

aktualizacja: 14.01.2016, 12:25
Foto: 123RF

Komornicy mają być pracownikami sądów i to sądy będą im płaciły pensję – ujawnia „Gazeta Wyborcza”.

REDAKCJA POLECA

Nowa ustawa o komornikach sądowych ma wejść w życie już od 2017 r. Najważniejsza zmiana przywraca stan sprzed 1997 roku, kiedy komornicy byli pracownikami sądu, to sądy wypłacały im pensje, a to co zarobili trafiło do budżetu.

Oznacza to, że komornicy nie będą już pracowali na własny rachunek, prowadząc własne firmy-kancelarie komornicze.

Według informacji gazety podstawowa pensja komornika ma być odpowiednikiem pensji referendarza sądowego (od 3,5 tys. zł do 6 tys. zł brutto). Komornik będzie miał też prawo do dodatkowego wynagrodzenia za efektywność. - Mają zostać opracowane "tabelki skuteczności" i w zależności od osiąganych wyników komornik będzie otrzymywał premie w wysokości maksymalnego wynagrodzenia, jakie otrzymuje sędzia sądu apelacyjnego - nieco ponad 11 tys. zł – podaje „Wyborcza".

Biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało jedynie, iż „będą zmiany dotyczące modelu egzekucji sądowej i statusu komornika".

Komentarz dnia
Żródło: Wyborcza.biz

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE