Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawnicy

Drodzy rzšdzšcy, zdecydujcie się - komentuje Anna Wojda

Anna Wojda
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Cieszę się, że doradcy podatkowi, księgowe i prawnicy majš przed sobš tłusty rok.

Jednak powód wzrostu zapotrzebowania na ich usługi wzbudza we mnie, jako podatniku, obawy. Jeœli koncepcja uszczelniania systemu podatkowego czy inne liczne zmiany w przepisach sprowadzajš się do ich komplikacji – to nie jest dobrze. W konfrontacji administracji podatkowej z podatnikiem czy innych urzędów z przedsiębiorcš trudno uznać obie strony za równorzędne. Zwłaszcza gdy jedna ma pełen wachlarz sankcji, a druga nie ma nic. Pojawia się wtedy strach.

Drobni przedsiębiorcy, którzy do tej pory samodzielnie rozliczali podatki, za każdym razem ważyli potencjalne konsekwencje błędów. Teraz, przy pewnej komplikacji systemu (Jednolity Plik Kontrolny to niełatwe zadanie dla podatnika), szanse na bezbłędne wypełnianie obowišzków malejš. Wzrasta za to ryzyko błędu, a tym samym konfrontacji z administracjš skarbowš. W takiej sytuacji trudno mieć zaufanie do własnych sił, jeœli niewiele od nich zależy. Fiskus walczy z wyłudzeniami VAT (słusznie zresztš), ale przy tej okazji stawia wszystkich pod œcianš. Państwo nakłada na przedsiębiorców kolejne obowišzki (jak choćby wdrożenie RODO), ale z ich realizacjš muszš sobie radzić sami.

Absurdalne jest stosowanie tych samych œrodków wobec np. babiny handlujšcej czosnkiem, jednoosobowego przedsiębiorcy i korporacji dysponujšcej milionami. Drodzy rzšdzšcy, zdecydujcie się. Upraszczamy system czy wprowadzamy komplikacje, przy których poprawne wypełnianie zobowišzań wobec państwa wymaga pomocy profesjonalnego doradcy? Miarš zdecydowania jest konsekwencja w postępowaniu z wielkimi, a nie strach maluczkich. Ci pierwsi i tak się nie bojš. A głównym zadaniem przedsiębiorcy nie jest liczenie podatków – to konsekwencja prowadzenia biznesu, a nie jego istota. Co się zaœ tyczy konsekwencji, Al Capone dostał 11 lat więzienia nie za działalnoœć gangsterskš, ale za oszustwa podatkowe. I chyba nieswojo czułby się w jednej celi z babinš skazanš za złe rozliczenie podatków za handel czosnkiem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL