Wójt nie zwolni skarbnika gminy bez uchwały rady gminy - wyrok Sądu Najwyższego

Wniesienie powództwa nie może zostać uznane za wystarczającą przesłankę gotowości do świadczenia pracy.

Aktualizacja: 09.12.2016 18:08 Publikacja: 09.12.2016 17:02

Wójt nie zwolni skarbnika gminy bez uchwały rady gminy - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: Fotorzepa

Wójt nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z osobą zatrudnioną na stanowisku skarbnika bez stosownej uchwały rady gminy.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, który zapadł 25 października 2016 r.

– Skoro powódka została powołana na stanowisko uchwałą rady gminy, to zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym mogła być odwołana tylko przez radę gminy – uzasadniał Bogusław Cudowski, sędzia SN.

Jednocześnie Sąd Najwyższy podkreślił, że samo wniesienie przez zwolnionego pracownika powództwa o przywrócenie do pracy nie jest wystarczającą przesłanką do uznania, że pracownik ten – pomimo wręczonego mu wypowiedzenia – wyraża gotowość do świadczenia pracy.

Stan faktyczny

Powódka na stanowisko gminnego skarbnika została powołana uchwałą rady gminy 3 października 1990 r.

Następnie oświadczeniem woli z 29 maja 2013 r. wójt gminy rozwiązał z powódką umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 ust. 1 kodeksu pracy.

Natomiast uchwała rady odwołująca powódkę ze stanowiska skarbnika gminy zapadła dopiero 5 grudnia 2015 r.

W efekcie rozpatrujący powództwo o przywrócenie powódki do pracy Sąd Rejonowy uznał, że skoro uchwała rady zapadła, to przywrócić jej do pracy nie może. Zasądził natomiast na jej rzecz ponad 75 tys. zł tytułem wynagrodzenia za gotowość do pracy.

Apelację urzędu gminny oddalił Sąd Okręgowy, który podkreślił, że do uchwały rady z 5 grudnia 2014 r. powódka była pracownikiem urzędu, więc wynagrodzenie za gotowość do pracy się należy.

Kasacja uwzględniona

Dopiero Sąd Najwyższy uznał, że wniesiona przez gminę kasacja zasługuje – w części – na uwzględnienie. Wskazał bowiem, że wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do pracy należy się pracownikowi tylko wówczas, gdy ten np. o swojej gotowości do pracy pracodawcę poinformuje (telefonicznie, listownie, faxem, e-mail'em, czy osobiście). – Samo bierne oczekiwanie przez pracownika, aż pracodawca pracę mu powierzy to za mało – wskazał SN. I dodał, że wytoczenie przez pracownika powództwa o przywrócenie do pracy świadczy jedynie o zamiarze podjęcia pracy „w przyszłości", po korzystnym dla pracownika wyroku. ale nie jest równoznaczne z istnieniem gotowości do świadczenia pracy (art. 81 § 1 kodeksu pracy).

Wójt nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z osobą zatrudnioną na stanowisku skarbnika bez stosownej uchwały rady gminy.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, który zapadł 25 października 2016 r.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego