Zmiana wynagrodzenia zasadniczego zastępcy wójta

Zastępca wójta jest zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie powołania. Zarówno powołania, jak i odwołania zastępcy dokonuje wójt, w drodze zarządzenia.

Publikacja: 19.06.2018 02:00

Zmiana wynagrodzenia zasadniczego zastępcy wójta

Foto: 123 RF

- Wójt chce doprowadzić do zmiany wynagrodzenia zasadniczego swego zastępcy. Czy może to nastąpić w drodze porozumienia z tym pracownikiem?

Tak.

W art. 26a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że wójt (burmistrz, prezydent miasta), w drodze zarządzenia, powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę. W przypadku gdy określona przez wójta liczba jego zastępców jest większa niż jeden, w zarządzeniu wójt powinien wskazać imiennie pierwszego i kolejnych zastępców (art. 26a ust. 3 u.s.g.).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) zastępca wójta jest zatrudniony na podstawie powołania. Czynności z zakresu prawa pracy wykonuje wobec niego wójt (art. 7 pkt 1 u.p.s.). W orzecznictwie podkreśla się jednak, że choć powołanie i odwołanie zastępcy należy do wyłącznej kompetencji wójta, to ta okoliczność nie czyni z wójta pracodawcy. Zastępca jest zatrudniony w urzędzie gminy, a rola wójta, polegająca na dokonywaniu wobec zastępcy czynności z zakresu prawa pracy, sprowadza się do działania za pracodawcę samorządowego (por. wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2014 r., sygn. II PK 24/14, OSNP 2016/5/57).

W myśl art. 43 ust. 1 u.p.s. w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy (dalej k.p.). Zgodnie z art. 11 k.p. nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Także zmiana warunków płacowych przy stosunku pracy z powołania może nastąpić na podstawie zgodnego oświadczenia woli stron tego stosunku pracy. Zachodzi natomiast pytanie w jaki sposób pracodawca może jednostronnie doprowadzić do zmiany warunków zatrudnienia, jeżeli nie osiągnął porozumienia z pracownikiem. W art. 69 k.p. przyjęto, że do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyłączeniem przepisów regulujących:

- tryb postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę oraz

- rozpatrywanie sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania: o bezskuteczności wypowiedzeń oraz o

przywracaniu do pracy.

W wyłączeniu tym nie wymieniono art. 42 k.p. dotyczącego m.in. wypowiedzenia warunków płacowych. W orzecznictwie podnosi się jednak, że wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania jest niedopuszczalne (por. np. wyrok SN z 20 sierpnia 2009 r., sygn. II PK 43/09, OSNP 2011/7-8/102). Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w uchwale SN z 21 grudnia 1987 r. (sygn. III PZP 47/87, OSNC 1989/9/131), w rezultacie wypowiedzenia warunków pracy i płacy może dojść do rozwiązania stosunku pracy.

Tymczasem rozwiązanie stosunku pracy z osobą zatrudnioną na podstawie powołania jest uregulowane w wyczerpujący sposób w art. 70 k.p. Zmiana warunków pracy i płacy pracownika zatrudnionego na podstawie powołania może nastąpić w drodze odwołania i nawiązania stosunku pracy na nowych zasadach. Zmiana warunków innych niż rodzaj pracy może nastąpić także w drodze porozumienia z tym pracownikiem.

—Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna:

art. 26a, art. 29 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r.poz. 994 ze zm.)

art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 7 pkt 1, art. 43 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 902 ze zm.)

art. 11, art. 42, art. 68-72 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 917 ze zm.)

- Wójt chce doprowadzić do zmiany wynagrodzenia zasadniczego swego zastępcy. Czy może to nastąpić w drodze porozumienia z tym pracownikiem?

Tak.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona