Praca, emerytury, renty

Czy opłaca się złożyć wniosek o przeliczenie emerytury

123RF
Od 1 października można złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. Wielu osobom może się to opłacać.

Na taką możliwość wskazuje emerytom sam ZUS, który opublikował taką informację na swoich stronach. BdTXT - W - 8.15 J: O przeliczenie emerytury mogą jednak wnioskować tylko te osoby, które dostają je z nowego systemu i po 1 stycznia 2013 r. przechodziły na świadczenia w podwyższonym przez rząd Donalda Tuska wieku emerytalnym. Po 1 października 2017 r., gdy ta reforma zostanie anulowana, nawet 670 tys. osób, które przeszło w tym czasie na świadczenie liczone na nowych zasadach, będzie mogło złożyć wniosek o jego przeliczenie. I uwzględnienie korzystniejszych wskaźników. ZUS szacuje jednak, że tylko połowa uprawnionych emerytów zyska na tym przeliczeniu.

Ważna jest tabela

– Dla emerytów starających się o podwyżkę kluczową datą jest 1 kwietnia każdego roku – tłumaczy dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim. – Tego dnia, co roku, zmienia się tabela dalszego trwania życia, ogłaszana przez prezesa GUS. Jeśli emeryt ukończył 60 czy 65 urodziny przed 1 kwietnia, a podwyższony wiek emerytalny osiągnął dopiero po tej dacie, może skorzystać na przeliczeniu świadczenia z wykorzystaniem korzystniejszych wskaźników.

Z tej możliwości nie skorzystają np. kobiety urodzone w styczniu i lutym 1953 r., których wiek emerytalny wzrósł o miesiąc i przeszły na świadczenie najpóźniej w marcu 2013 r. W tym czasie nie zmieniła się bowiem tabela dalszego trwania życia. Inaczej będzie z emerytkami urodzonymi w marcu 1953 r., które na świadczenie z ZUS mogły przejść dopiero po ukończeniu nowego wieku emerytalnego 60 lat i miesiąc, czyli po 1 kwietnia 2013 r. Ich emerytury zostały wyliczone z wykorzystaniem nowych wskaźników dalszego trwania życia. Mogą więc teraz złożyć wniosek o przeliczenie.

Kto skorzysta

W przypadku mężczyzn jest trochę inaczej. Z możliwości przeliczenia co do zasady mogą skorzystać tylko ci urodzeni po 1 stycznia 1949 r., którzy świadczenia dostali z nowego systemu. Dla urodzonych w pierwszym kwartale 1949 r. wiek emerytalny wynosił 65 lat i pięć miesięcy. Czyli świadczenie w podwyższonym wieku mieli obliczone z wykorzystaniem nowych wskaźników. Urodzeni w drugim kwartale 1949 r., nie skorzystają z przeliczenia, bo do obliczenia ich emerytury przed i po zmianach i tak służyłaby ta sama tabela. W najlepszej sytuacji są osoby, które wyższy wiek emerytalny 61 lat i dwa miesiące oraz 66 lat i dwa miesiące osiągnęły w kwietniu i maju tego roku. W ich przypadku do przeliczenia świadczenia będą brane wskaźniki sprzed dwóch lat.

– Szacuję, że podwyżki wyniosą około 1 proc. wysokości świadczenia – dodaje Lasocki.

Osoba, która dostaje co miesiąc z ZUS 2 tys. zł może wystąpić o podwyżkę w wysokości 20 zł miesięcznie. Rocznie będzie to już 240 zł.

OPINIA

Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS w Warszawie

Po wejściu w życie przepisów obniżających wiek emerytalny osoby, które przeszły na emeryturę obliczaną według nowych zasad w dotychczas obowiązującym wyższym wieku, mogą wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Do ponownego obliczenia świadczenia ZUS uwzględni tablicę średniego dalszego trwania życia z dnia osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), o ile będzie to dla nich korzystniejsze. Z naszych danych wynika, że od 1 stycznia 2013 r. na świadczenia z nowego systemu przeszło około 670 tys. osób. Szacujemy, że przeliczenie świadczenia z wykorzystaniem niższych wskaźników będzie możliwe w przypadku połowy tych osób.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL