Związek Banków Polskich: odrębne konta dla pieniędzy z 500+

Związek Banków Polskich proponuje utworzenie odrębnych kont dla pieniędzy z 500+. Dzięki temu komornik nie mógłby ich zająć.

Aktualizacja: 27.04.2016 07:40 Publikacja: 27.04.2016 06:45

Związek Banków Polskich: odrębne konta dla pieniędzy z 500+

Foto: 123RF

Bez takiej separacji na rachunku przepisy o wyłączeniu pieniędzy z 500+ spod egzekucji oraz zapowiadane o nieuwzględnianiu ich przy ustalaniu alimentów nie zapewnią pełnej ochrony –wskazuje mec. Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Uszczelnianie systemu

Trwa pośpieszne uszczelnianie prawa, aby nie dochodziło do obniżania alimentów z powodu zastrzyku pieniędzy z 500+, ale też by nie były one egzekwowane, choć taki zakaz jest już zapisany w ustawie.

Program ruszył 1 kwietnia, tymczasem w ostatnich dniach zgłoszono dwa projekty: Ministerstwa Sprawiedliwości i prezydenta Andrzeja Dudy, ale żaden nie gwarantuje w pełni nienaruszalności tych pieniędzy.

Projekt MS zakłada uzupełnienie określonego w art. 135 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wykazu świadczeń, których otrzymywanie nie wpływa na zakres i wysokość alimentów. Zasądzając należne dziecku alimenty, sąd nie będzie brał pod uwagę świadczenia z 500+ i ustali alimenty, jakby rodzina go nie pobierała.

– Pieniądze te nie będą też uzasadniały obniżenia alimentów – wyjaśnia Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości – a takie były obawy.

Projekt prezydenta zawiera podobne zabezpieczenie, ale idzie dalej i chroni te środki przed egzekucją. W art. 54 prawa bankowego dodaje przepis, że pieniądze z programu 500+ znajdujące się na rachunkach bankowych są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego (wyroku, decyzji).

Separacja świadczenia

Projekty nie rozwiązują jednak najważniejszego problemu: zlania się pieniędzy na rachunku bankowym. Zarówno w nauce prawa, jak i orzecznictwie wskazuje się od dawna, że pieniądze, nawet niepodlegające egzekucji, wpłacone na rachunek bankowy tracą swoją tożsamość i egzekucja prowadzona jest z nich wszystkich. Wskazywał na to swego czasu RPO, a ostatnio też Krajowa Rada Komornicza.

Jeden z banków na prośbę komornika z Płocka odpowiedział, że z tych powodów nie jest w stanie oddzielić pieniędzy z programu 500+ od innych na koncie.

– Taką separację może zapewnić tylko odrębny rachunek dla beneficjentów świadczeń wychowawczych – mówi „Rz" prezes Jerzy Bańka. – Zajmowaliśmy się tym problemem w ostatnich dniach, a dzisiaj idę na spotkanie do Ministerstwa Sprawiedliwości z taką właśnie propozycją.

Nowe konta to nowe koszty?

– Rachunki mogą być prowadzone bezpłatnie, takie są zresztą unijne oczekiwania, by każda dorosła osoba miała rachunek w banku – mówi prezes Bańka.

Zdaniem adwokata Jakuba Szpringera odrębne konta są istotne ze względu na dwa dodatkowe problemy: wykluczenia ekonomicznego wynikającego z braku dostępu do kont i częściowej kontroli wydatkowania pieniędzy, o której mowa w art. 9 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.

Opinia dla „Rz"

Rafał Fronczek, ?prezes Krajowej Rady Komorniczej

Z ulgą przyjęliśmy projekt prezydenta, bo rozwiązuje w istotnej części problem ochrony przed egzekucją świadczeń wychowawczych wpływających na rachunek bankowy. Od początku wskazywaliśmy jednak na potrzebę głębszej regulacji i odseparowanie tych świadczeń na odrębnym rachunku. Nie wystarczy ich identyfikacja na etapie przelewania do banku. Pomieszanie na koncie pieniędzy chronionych i podlejących egzekucji utrudniać będzie w ogóle egzekucję także niechronionych środków. To zresztą nie jest nowy problem. Dotyczy on także innych pieniędzy wyjętych spod egzekucji, np. zwykłych alimentów.

Bez takiej separacji na rachunku przepisy o wyłączeniu pieniędzy z 500+ spod egzekucji oraz zapowiadane o nieuwzględnianiu ich przy ustalaniu alimentów nie zapewnią pełnej ochrony –wskazuje mec. Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Uszczelnianie systemu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a