500+ nie dla polskiej rodziny w Wielkiej Brytanii - wyrok NSA

Gdy cała rodzina mieszka w innym kraju UE, to tam powinna ubiegać się o świadczenia rodzinne. W takim przypadku nie mają zastosowania przepisy o koordynacji świadczeń.

Aktualizacja: 11.04.2018 14:29 Publikacja: 11.04.2018 07:46

500+ nie dla polskiej rodziny w Wielkiej Brytanii - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny sprawa dotyczyła mężczyzny, który mieszkał z całą rodziną i pracował w Wielkiej Brytanii. Złożył jednak wniosek o 500+ w Polsce. Wójt gminy, w której ubiegał się o świadczenie, przekazał sprawę marszałkowi województwa, bo to on zajmował się tzw. sprawami transgranicznymi. Ten odmówił wsparcia. Mężczyzna odwołał się od decyzji. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do NSA.

Sądy zgodnie odmówiły świadczenia. Gdy cała rodzina mieszka w innym kraju członkowskim UE, to w nim powinna ubiegać się o świadczenia rodzinne. Mężczyzna błędnie twierdził, że jego wniosek powinien być przekazany odpowiedniej instytucji w Wielkiej Brytanii, by ta go rozpoznała i ewentualnie przyznała świadczenie rodzinne od dnia złożenia wniosku o 500+ w Polsce.

NSA orzekł, że w sprawie nie miały nawet zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ich celem jest przeciwdziałanie kumulacji świadczeń, czyli pobierania wsparcia na tego samego członka rodziny w tym samym czasie w różnych krajach. Zgodnie z art. 11 ust. 1 unijnego rozporządzenia nr 883/2004 można bowiem podlegać ustawodawstwu tylko jednego państwa UE. Są to przepisy kraju, w którym się pracuje. Skarżący podlega więc brytyjskim przepisom.

Sytuacja byłaby inna, gdyby członkowie jego rodziny mieszkali w Polsce. Mogłoby wówczas dojść do zbiegu uprawnień do świadczeń rodzinnych, bo żona byłaby uprawniona do złożenia wniosku o 500+. Dopiero wówczas zastosowanie miałyby zasady pierwszeństwa ujęte w unijnym rozporządzeniu.

NSA podkreślił, że to jednak przepisy polskiej ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są powodem odmowy świadczenia wychowawczego. Zgodnie z nimi, aby otrzymać 500+, trzeba mieszkać w Polsce w czasie, na jaki ma być przyznane świadczenie. ©?

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr