2018: start wyborczego maratonu

Początek roku zapowiada się burzliwie. I to nie tylko ze względu na odkładaną rekonstrukcję rządu.

Aktualizacja: 29.12.2017 21:42 Publikacja: 28.12.2017 18:11

W styczniu opozycja bedzie rozmawiać o współpracy.

W styczniu opozycja bedzie rozmawiać o współpracy.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Służba zdrowia, aborcja, rekonstrukcja rządu, rozmowy opozycji i faktyczny start kampanii samorządowej. Najważniejsze partie polityczne i ośrodki władzy intensywnie przygotowują się do nowego roku. W 2018 r. rozpocznie się maraton wyborczy, który potrwa aż do 2020 r.

Rekonstrukcja, Węgry, Bruksela

Po 6 stycznia ma się odbyć długo oczekiwana i wielokrotnie przesuwana rekonstrukcja rządu. Potwierdził to na konferencji prasowej w środę premier Mateusz Morawiecki.

– Po święcie Trzech Króli, w krótkim terminie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany. Ta rzeczywistość za chwilę się rozjaśni – podkreślił premier.

Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej", rekonstrukcja ma być dość szeroka. Obejmie też wiceministrów.

Zanim to nastąpi, premier Morawiecki uda się z wizytą zagraniczną na Węgry. Ogłosił to w środę szef MSZ Witold Waszczykowski, który będzie towarzyszył premierowi. W świetle uruchomienia art. 7 przez Komisję Europejską wizyta Morawieckiego w Budapeszcie będzie na pewno uważnie obserwowana w Brukseli i innych europejskich stolicach. Zwłaszcza że 9 stycznia premier ma się spotkać z przewodniczącym KE Jeanem-Claude'em Junckerem.

Ale nie tylko sprawy zagraniczne będą zajmować w styczniu rząd. Opozycja twierdzi, że wtedy – m.in. ze względu na masowe wypowiadanie przez lekarzy-rezydentów klauzuli opt-out – czeka Polskę poważny kryzys w służbie zdrowia. O możliwych zagrożeniach dla całego systemu informował też rzecznik prawo obywatelskich Adam Bodnar. Ale minister Konstanty Radziwiłł jeszcze przed Bożym Narodzeniem zapewniał, że wypowiadanie klauzul opt-out nie będzie komplikowało sytuacji w służbie zdrowia.

Na początku stycznia ruszy po przerwie świątecznej Sejm. Pierwszym tematem, który na pewno wzbudzi dużo politycznych emocji, będzie aborcja. Na posiedzeniu 9 stycznia Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy przygotowanym przez Komitet Ratujmy Kobiety, który zakłada liberalizację przepisów.

Opozycja o współpracy

We wtorek, 2 stycznia, po raz pierwszy zbierze się nowy Zarząd Nowoczesnej. Wtedy wybrani zostaną nowi wiceprzewodniczący partii, których ma być od trzech do pięciu. Tematem rozmowy mają być też przygotowania do wyborów samorządowych. Katarzyna Lubnauer dostanie zapewne oficjalne upoważnienie do prowadzenia negocjacji w sprawie współpracy opozycji.

– Chcę, aby koalicja była jak najszersza. To będzie kluczowe dla wyborów na poziomie sejmików. To sejmiki pokażą siłę opozycji w relacji do PiS – mówi nam Lubnauer.

Rozmowy o współpracy opozycji – jak mówił niedawno w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" lider PO Grzegorz Schetyna – wystartują jednak na dobre dopiero po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację kodeksu wyborczego, co zapewne stanie się jeszcze w styczniu. Po poprawkach Senatu ustawa musi jeszcze trafić do Sejmu, co wydłużyło cały proces.

W styczniu PO może dokonać zmian w klubie parlamentarnym i jego szefostwie. Możliwe, że będzie też korekta składu gabinetu cieni w związku z m.in. kampanią samorządową – kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski jest cały czas jego członkiem.

Konwencja PSL, plany SLD

20 stycznia w Kraśniku (woj. lubelskie) odbędzie się konwencja programowa ludowców. Pierwotnie miała się odbyć wcześniej, ale została przełożona m.in. ze względu na debatę o zmianach w ordynacji.

Swoje plany szykuje też SLD. Na początku stycznia partia Włodzimierza Czarzastego złoży podpisy pod obywatelskim projektem dotyczącym emerytur mundurowych. 13 stycznia odbędzie się organizowane przez SLD seminarium na temat sytuacji lewicy z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu różnych organizacji i partii. Sojusz ma też swoje oczekiwania, jeśli chodzi o rozmowy opozycji.

– Oczekuję na inicjatywę środowiska opozycji parlamentarnych, by rozmawiać o konkretach. Jeżeli Schetyna chce być liderem poważnego układu partii opozycyjnych, to spodziewam się inicjatywy z jego strony – mówi nam Włodzimierz Czarzasty.

SLD chce już w styczniu zatwierdzić swoich kandydatów m.in. na wójtów, prezydentów i burmistrzów miast.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: michal.kolanko@rp.pl

Służba zdrowia, aborcja, rekonstrukcja rządu, rozmowy opozycji i faktyczny start kampanii samorządowej. Najważniejsze partie polityczne i ośrodki władzy intensywnie przygotowują się do nowego roku. W 2018 r. rozpocznie się maraton wyborczy, który potrwa aż do 2020 r.

Rekonstrukcja, Węgry, Bruksela

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?
Polityka
Nowy prezydent Krakowa będzie rządził gorzej bez Łukasza Gibały?
Polityka
"Jest pan świnią". Mariusz Kamiński wyszedł z przesłuchania komisji śledczej
Polityka
Marcin Mastalerek: Premier Tusk powinien się uczyć od prezydenta Dudy