Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Austria: Rzšd Kurza rusza w nieznane

Zaprzysiężenie rzšdu wywołało protesty w Wiedniu przeciwko udziałowi w nim prawicowych populistów
AFP
Koalicja konserwatystów oraz prawicowych populistów nie będzie dšżyć do wzmocnienia UE.

Gdy Alexander Van der Bellen dokonywał w poniedziałek zaprzysiężenia nowego rzšdu kanclerza Sebastiana Kurza, 31-letniego szefa Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), przed siedzibš prezydenta, zamkiem Hofburg, rozlegały się okrzyki „nazi raus", „nie chcemy nazistowskich œwiń ". Demonstrowało kilka tysięcy osób, którym nie podoba się udział w rzšdzie przedstawiciela Austriackiej Partii Wolnoœciowej (FPÖ) Heinza-Christiana Strachego.

Sam 47-letni Strache, wicekanclerz w rzšdzie kanclerza Sebastiana Kurza, szefa Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), utrzymywał w przeszłoœci bliskie zwišzki ze œrodowiskiem neonazistowskim w Austrii i Niemczech. Był także współpracownikiem Jörga Haidera, założyciela FPÖ. Po raz pierwszy przedstawiciele tej partii weszli do rzšdu w 2000 roku. Wtedy Unia Europejska zareagowała sankcjami dyplomatycznymi wobec Austrii. Tym razem nie ma o tym mowy.

Bez öxitu

W preambule liczšcego 180 stron programu rzšdu koalicyjnego wyraŸnie zapisano, że „tylko w silnej Europie silna może być Austria". Nie ma więc mowy o öxicie, czyli wyjœciu Austrii z UE.

Zresztš prezydent Van der Bellen zapowiedział, że nie dokona zaprzysiężenia rzšdu, którego celem byłoby zorganizowanie referendum na ten temat. Była to reakcja na zapowiedzi tego rodzaju w œrodowisku FPÖ. Sprawa tym ważniejsza, że w drugiej połowie przyszłego roku Austria obejmuje przewodnictwo w UE.

– Nie należy się spodziewać, że nowy rzšd Austrii prowadzić będzie aktywnš proeuropejskš politykę. Będzie raczej hamulcowym w wielu sprawach, jak np. reformy UE – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Josef Janning z European Council on Foreign Relations. Jak twierdzi, taka postawa nie oznacza automatycznie, że Wiedeń będzie otwarty na współpracę z Polskš czy Węgrami w sprawie imigracji.

– Austria jest przekonana, że została dotknięta najbardziej proporcjonalnie kryzysem imigracyjnym i podziela opinie Warszawy i Budapesztu w sprawie zamknięcia drzwi Europy dla imigrantów, ale domaga się równoczeœnie większej solidarnoœci – mówi Janning.

Ministerstwa dla FPÖ

W programie nowego rzšdu jest nie tylko wiele postulatów dotyczšcych znacznego ograniczenia œwiadczeń dla ok. 90 tys. azylantów w Austrii, jak i doprowadzenia do zredukowania imigracji do zera. W rzšdzie kanclerza Kurza oœmiu jego członków desygnowała chrzeœcijańsko-demokratyczna ÖVP, a szeœciu FPÖ. Przy tym partii Strachego przypadło ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wewnętrznych oraz Obrony.

Jednym z adresatów poniedziałkowych protestów na placu Bohaterów był Herbert Kickl, nowy minister spraw wewnętrznych, były bliski współpracownik Jörga Haidera.

Politykš zagranicznš kierować będzie z rekomendacji FPÖ 52-letnia Karin Kneissl. To formalnie bezpartyjna była dziennikarka i dyplomatka. Z wykształcenia arabistka, studiowała m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. – Polityka wobec Rosji będzie neutralna, lecz nie warto zapominać, że ugrupowanie Strachego łšczy z partiš Putina porozumienie o współpracy – mówi „Rzeczpospolitej" Andreas Unterberger, były redaktor naczelny dziennika „Die Presse". Przypomina o nie najlepszych relacjach obecnego rzšdu z Angelš Merkel. Kurz, jeszcze jako szef dyplomacji, obarczał Berlin odpowiedzialnoœciš za kryzys imigracyjny sprzed dwu lat. Z ministerstwa pani Kneissl wydzielono jednak szereg komórek zajmujšcych się relacjami z UE, które przejdš pod kontrolę urzędu kanclerskiego, a więc Kurza.

Dokonujšc zaprzysiężenia rzšdu, prezydent Van der Bellen zaapelował do jego członków, aby kierowali się szacunkiem dla mniejszoœci oraz inaczej myœlšcych członków społeczeństwa. Wybrany w ubiegłym roku prezydent jest z ugrupowania Zielonych i przygotowuje się na niełatwš kohabitację z rzšdem Kurza i Strachego. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL