Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rafał Ziemkiewicz: Piłsudski był krwawym dyktatorem

Rafał Ziemkiewicz
rp.pl
- Przegięty kult Marszałka Piłsudskiego bierze się z tego, że nie widzimy jego wielu wad - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta.

Ziemkiewicz wypowiedział się na temat swojej nowej ksišżki "Złowrogi cień Marszałka" oraz o micie Józefa Piłsudskiego. - Moja ksišżka nie jest czarnš biografiš, mamy Piłsudskiego, którego chcemy pamiętać, czyli jednego z ojców niepodległoœci Polski, a z drugiej strony osobę, która była krwawym dyktatorem i niszczyła demokrację. Przypomnijmy, że doprowadził do morderstw i wielu nieprawidłowoœci w państwie. Zamach majowy, który wprowadził, zniszczył dobrš koniunkturę ówczesnego państwa, scalonego po zaborach i wychodzšcego na prostš – podkreœlił.

- Kult Piłsudskiego szkodzi Polsce, "trzeba szarpać narodowe rany, żeby błonš podłoœci nie zarastały", tak pisał Żeromski. Kult Piłsudskiego wymagał zdeprecjonowania prób stworzenia republiki polskiej między 1921 a 1926 rokiem. Polegał również na pogardzie dla procedur ustrojowych - dla niego ważne były skutki i osišgnięcie wyznaczonych celów – przypomniał.

Pisarz ocenił także wypowiedŸ prezydenta Andrzeja Dudy o Marszałku podczas Zgromadzenia Narodowego w Sejmie. - Według mnie mit Piłsudskiego to wspaniały mit, ale ja uważam że nie nadaje się dla Polski, w której trzeba zbudować normalnoœć. Piłsudski nie był ojcem dla większoœci Polaków. Przypomnijmy, że komuna nazywała go faszystš i zwalczała. Był socjalistš, ostrugano całš pamięć o nim i to dzisiaj trwa – powiedział.

Ziemkiewicz wypowiedział się o polityce polskiej i szansach w wyborach, prawicowych ugrupowań. - Nie widziałem władzy w Polsce, która byłaby przekonana, że będzie rzšdzić zawsze. Komentuje sprawy polityczne od ponad dwudziestu lat i staram się oceniać szanse polityczne różnych ugrupowań. Myœlę, że Paweł Kukiz nadal może być w polityce, uważam że wszystkie partie na prawo od PiS-u mogš jeszcze zaistnieć – oznajmił.

Pytany czy Platforma Obywatelska wróci do władzy, odpowiedział że nie. - PiS zrobił pewnš rewolucję, pozwolił wyjœć z czworaków, a partia Schetyny jest na drodze do SLD-yzacji, politycy i œrodowisko Platformy myœlało, że zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego wymrš i podobnie będzie z tš władzš, a jest zupełnie inaczej – oznajmił.

Publicysta powiedział, że Beata Szydło została wizerunkowo zniszczona przez tš długš dyskusję o rekonstrukcji. - Według mnie cała akcja z wymianš premiera jest groteskowa, nie sšdzę żeby Mateusz Morawiecki został szefem rzšdu – ocenił.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL