Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Finał prac nad nowš ordynacjš

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Duże emocje towarzyszš planowanemu na czwartek wznowieniu prac nad zmianami w kodeksie wyborczym.

Równolegle z pracami nad prezydenckimi ustawami zmieniajšcymi wymiar sprawiedliwoœci sejmowa komisja nadzwyczajna zajmuje się korektami w kodeksie wyborczym i ustroju samorzšdów. W czwartek o godz. 16 ma wznowić prace. Wczeœniej z udziału w obradach wycofali się przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej, argumentujšc, że padły pod jej adresem oskarżenia o fałszowanie wyborów w 2014 roku. Posłowie z komisji sejmowej przegłosowali już poprawki zakładajšce zmiany w PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 roku oraz wprowadzenie okręgów wyborczych, które majš mieć od trzech do siedmiu mandatów.

Dużo kontrowersji wywołuje jednak pomysł likwidacji głosowania korespondencyjnego. W œrodę o wycofanie się z tego rozwišzania zaapelowali europosłowie Marek Plura, Krzysztof Hetman i senator Jan Filip Libicki. Przedstawiciele opozycji argumentujš, że najbardziej uderzy to w osoby niepełnosprawne. – Nikt z nas nie rozumie, dlaczego niepełnosprawnym w Polsce odbiera się głos, godnoœć i obywatelskie prawa – mówi Marek Plura.

Inne kontrowersje wzbudziła poniedziałkowa informacja radia RMF FM, że PiS rozważa likwidację bezpoœredniego głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Rzecznik PiS Beata Mazurek stanowczo jednak zdementowała informacje, że taki plan jest rozważany. Również nasi rozmówcy z Nowogrodzkiej potwierdzajš, że taka zmiana nie jest planowana.

Politycy opozycji nadal obawiajš się, że w końcowej fazie prac PiS wprowadzi nieoczekiwane zmiany, które ułatwiš tej partii zwycięstwo w wyborach samorzšdowych. Dlatego można się spodziewać, że na czwartkowym posiedzeniu nadzwyczajnej komisji nie zabraknie emocji. Posłowie majš się m.in. zajšć dwukadencyjnoœciš wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL