Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rekonstrukcja rzšdu: Nadchodzi czas decyzji

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W czwartek spotkanie Komitetu Politycznego PiS w sprawie rekonstrukcji.

Na posiedzeniu tego ponad 30-osobowego gremium najważniejszych polityków PiS może zapaœć długo oczekiwana decyzja o rekonstrukcji rzšdu. Może, bo wcale nie jest to pewne. – Trudno dzisiaj przewidzieć, jakie będš scenariusze i jakie będš decyzje – mówiła w œrodę Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwoœci.

Warto zauważyć, że o ewentualnej wymianie Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego zdecyduje prawie to samo gremium, które w paŸdzierniku 2015 roku zatwierdziło jej kandydaturę na premiera.

Najpierw premier

Według naszych rozmówców w PiS decyzja o ewentualnej wymianie szefa rzšdu zostanie ogłoszona natychmiast, ale przebudowa gabinetu zostanie dokonana w przyszłym tygodniu i nie musi to wcale oznaczać, że zmieniš się ministrowie.

W PiS istnieje scenariusz, w którym na poczštku zmienia się tylko premier. Samodzielnie dokona oceny poszczególnych ministrów i dopiero po kilku tygodniach zrobi niezbędne korekty – zarówno personalne, jak i strukturalne. To oznaczałoby, że męczšcy już nawet dla samych ministrów proces rekonstrukcji może się przecišgnšć do stycznia lub nawet lutego.

– To nie oznacza, że zmiany nie będš głębokie – podsumowuje jeden z polityków PiS.

W œrodę politycy partii rzšdzšcej przekonywali, że decyzja co do zmiany premiera nie zapadła, a cały czas jednym z wariantów jest to, że funkcję obejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Naturalnym kandydatem jest prezes Jarosław Kaczyński, natomiast jakby prezes się nie zdecydował, to najlepszym kandydatem jest Mateusz Morawiecki – powiedział wiceprezes PiS Adam Lipiński.

Nieco inaczej sprawę ujmował w „Sygnałach dnia" poseł PiS Jacek Sasin. – Nie jest tajemnicš, że padła propozycja Mateusza Morawieckiego jako potencjalnego kandydata na premiera. W drugiej kadencji PiS chce szczególny nacisk położyć na gospodarkę i chcemy, by te dwa lata były pod hasłem przyspieszonego rozwoju, więc to nie jest nic dziwnego – powiedział szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Atak na wicepremiera

W nieco innym tonie mówił wiceminister sprawiedliwoœci i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. – Uważam, że pani premier Szydło dobrze sprawuje swój urzšd i ma duże osišgnięcia – podkreœlił w Sejmie.

O scenariuszu, w którym premierem zostaje Mateusz Morawiecki, prezes PiS poinformował oficjalnie w poniedziałek na spotkaniu z szefami okręgów i koordynatorami kampanii samorzšdowej.

Od tego czasu różne oœrodki w PiS oraz w obozie Zjednoczonej Prawicy krytycznie ustosunkowujš się wobec tej propozycji. Od wielu miesięcy do mediów trafiajš informacje o konfliktach w rzšdzie premier Beaty Szydło. Najpoważniejszy spór ma dotyczyć œrodowiska Mateusza Morawieckiego z oœrodkiem skupionym wokół Zbigniewa Ziobry oraz wicepremiera z samš premier. Nietrudno się dziwić, że wariant, w którym to Morawiecki zostaje premierem, wywołał silnš reakcję.

Jak dowiedzieliœmy się nieoficjalnie, podczas posiedzenia Komitetu politycy zwišzani z tzw. „zakonem PC" oraz zwolennicy premier Szydło majš torpedować jego kandydaturę.

Ale wicepremier Mateusz Morawiecki – co też jest istotnym sygnałem – ma w pištek, już po spotkaniu Komitetu Politycznego, wystšpić na antenie Radia Maryja. W œrodę goœciem audycji „Rozmowy niedokończone" w tej rozgłoœni była zaœ premier Beata Szydło.

– Musimy tak zbudować drużynę, by wygrać drugš połowę meczu. Liczy się zespół, nie kariery indywidualne – mówiła, co można rozumieć jako pogodzenie się z możliwym odejœciem ze stanowiska. – Wierzę w mšdroœć naszego lidera – dodała.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL