Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rekonstrukcja: Zmiany coraz bliżej

Ostateczna decyzja o zmianie rzšdu zapadnie na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Już w najbliższych dniach Mateusz Morawiecki może zostać szefem rzšdu.

Aktualny scenariusz zmian w rzšdzie, który poznała „Rzeczpospolita", zakłada szybkš zmianę premiera i duże zmiany w rzšdzie. Jak mówiš nam nasi rozmówcy z centrali PiS przy Nowogrodzkiej, oficjalna informacja o wymianie może się pojawić już w pištek. Mateusz Morawiecki miałby wygłosić swoje exposé już w przyszłym tygodniu, być może we wtorek. Scenariusz zakłada też dymisję kilku ministrów. Z rzšdem mieliby się pożegnać Witold Waszczykowski, Jan Szyszko, Andrzej Adamczyk, Konstanty Radziwiłł oraz Anna Streżyńska. Nie jest jasne w tej chwili, jak będš wyglšdać ewentualne zmiany personalne w KPRM.

W PiS trwajš wewnętrzne przepychanki, które mogš opóŸnić realizację całego scenariusza. Jak słyszymy, pomysł na zmianę premiera na Mateusza Morawieckiego wœród wielu polityków partii nie jest przyjmowany z entuzjazmem. O tym, że scenariusz z Morawieckim jest sondowany w PiS, pisaliœmy już w ubiegły pištek. Jeden z polityków PiS mówi nam o tym, że forsowanie kandydatury Morawieckiego ma wewnętrzny cel polityczny. – To dowód na to, że Jarosław Kaczyński panuje nad partiš i o wszystkim cały czas decyduje – twierdzi nasz rozmówca.

We wtorek do rekonstrukcji rzšdu i wymiany premiera odniosła się po raz pierwszy rzecznik partii Beata Mazurek. – Nie jest tajemnicš, że pojawiła się propozycja kandydatury Mateusza Morawieckiego na premiera – powiedziała.

Œwiat polityki zelektryzowało nazwisko Morawieckiego jako przyszłego szefa rzšdu w poniedziałek wieczorem. Około 22 „Rzeczpospolita" oraz RMF podały, że w trakcie serii spotkań prezesa PiS z szefami okręgów oraz koordynatorami kampanii samorzšdowej Jarosław Kaczyński zaprezentował scenariusz, w którym premierem zostaje właœnie Mateusz Morawiecki. Jak wynika z naszych informacji, reakcja posłów była „zróżnicowana".

Kolejnym krokiem na drodze do wymiany premiera musi być decyzja Komitetu Politycznego PiS. Formalnie to Komitet w paŸdzierniku 2015 roku podjšł decyzję, że premierem będzie Beata Szydło. Takš samš decyzję musi podjšć, jeœli kandydatem PiS zostanie Morawiecki.

– Ostateczna decyzja w sprawie rekonstrukcji jeszcze nie zapadła. Decyzję podejmie komitet polityczny, a on się jeszcze nie odbył i nie mamy wyznaczonego posiedzenia – zastrzegła Mazurek we wtorek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. Rzecznik PiS podkreœliła też, że nie ma decyzji w sprawie ewentualnej zmiany na stanowisku szefa rzšdu, również w rozmowie z „Rzeczpospolitš".

Politycy PiS w różny sposób tłumaczš aktualny scenariusz rekonstrukcji i możliwš wymianę premiera. Jednym z powodów ma być to, że Morawiecki jako szef rzšdu ma lepiej się sprawdzić m.in. w spodziewanym starciu z Brukselš w zwišzku ze zmianami w wymiarze sprawiedliwoœci. Ma też przełamać impas w rzšdzie, zwłaszcza jeœli chodzi o najważniejsze projekty gospodarcze. Nie wszyscy nasi rozmówcy sš jednak zgodni w tym, że akurat w tej roli będzie bardziej skuteczny niż obecna premier.

Oficjalnie premier Szydło nie skomentowała do chwili zamykania tego wydania „Rzeczpospolitej" doniesień o rekonstrukcji rzšdu z jej udziałem. W poniedziałek w nocy ukazał się tylko jej tweet o tym, że „Bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska. Dbajšca o rodzinę i wartoœci, bezpieczna".

W czwartek Sejm zajmie się wnioskiem Platformy dotyczšcym konstruktywnego wotum nieufnoœci. Debata odbędzie się jednak w zdecydowanie innych warunkach politycznych niż jeszcze kilkadziesišt godzin temu.

Platforma ma bardzo intensywnie przygotowywać się do debaty. Jak słyszymy, Grzegorz Schetyna nie tylko dokona podsumowania rzšdu PiS z naciskiem na wydarzenia 11 listopada, ale też odniesie się do obecnej sytuacji. Dla Nowoczesnej będzie to pierwsza debata sejmowa po zmianie przywództwa. I chociaż jej ostateczny rezultat jest przewidywalny, to i tak stawka całego wydarzenia jest wysoka. Nie ma wštpliwoœci, że opozycja będzie musiała się odnaleŸć w nowych warunkach i zmodyfikować strategię.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL