Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Polacy martwiš się o demokrację

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Tezę o niedemokratycznych działaniach PiS lansuje opozycja. Ponad połowa Polaków zdaje się podzielać te lęki.

To poœrednia ocena bieżšcej sytuacji politycznej w Polsce. W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" 55 proc. Polaków zgodziło się ze stwierdzeniem, że demokracja w naszym kraju jest zagrożona. Przy tym 28 proc. jest o tym „zdecydowanie" przekonanych, a 27 proc. – „raczej". Przeciwnego zdania jest w sumie niemal 35 proc. Polaków.

Metropolie się bojš

Hasła o zagrożeniach dla demokracji lansuje opozycja po pierwszych kilkunastu dniach rzšdów PiS. W tym czasie partia Jarosława Kaczyńskiego ograniczyła jej rolę we władzach Sejmu, przejęła władzę w sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, odwołała przed końcem kadencji szefa CBA Pawła Wojtunika, a do tego prezydent ułaskawił wiceszefa PiS Mariusza Kamińskiego.

Były też gesty symboliczne – takie jak schowanie unijnych flag podczas konferencji premier Beaty Szydło, odwołanie z ambasady w Madrycie zwišzanego z PO Tomasza Arabskiego czy też usunięcie z rzšdowych stron internetowych raportów smoleńskich przygotowanych za czasów Platformy.

W sondażu dla „Rzeczpospolitej" IBRiS nie przypominał badanym wszystkich tych faktów. Zapytał po prostu o to, w jakim stopniu zgadzajš się lub nie zgadzajš ze stwierdzeniem, że „demokracja w Polsce jest zagrożona".

Wœród badanych w wieku 18–24 lata większš grupę stanowiš osoby, które nie widzš zagrożenia dla demokracji w Polsce (44 proc. wobec 38 proc.). Pesymiœci przeważajš we wszystkich pozostałych, starszych grupach badanych – stanowiš ponad połowę.

Największy pesymizm panuje w największych miastach, w tym w metropoliach. Zagrożenia dla demokracji dostrzega tam po ok. 70 proc. badanych. Ale kiepskie nastroje sš też na wsi (52 proc.). Największymi optymistami sš mieszkańcy œrednich miast, między 50 tys. a 250 tys. mieszkańców. 51 proc. z nich nie dostrzega niedemokratycznych zagrożeń.

Decydujšcy tydzień?

Jak na poglšdy w tej kwestii wpływajš sympatie polityczne? Poglšdy elektoratów PiS oraz PO stanowiš lustrzane odbicie. Większoœć wyborców PiS (59 proc.) zagrożeń dla demokracji nie dostrzega. Widzi je z kolei 59 proc. zwolenników PO.

Poglšdy w elektoratach pozostałych ugrupowań sš jeszcze bardziej wyraziste. Dwie trzecie stronników ugrupowania Pawła Kukiza – które jako jedyne współpracuje z PiS w Sejmie – o demokrację się nie lęka. A niemal wszyscy wyborcy Nowoczesnej Ryszarda Petru – prawie 90 proc. – sš przekonani o zagrożeniach dla niej.

Badanie zostało przeprowadzone w epicentrum ostrej wojny o kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym. To kolejny polityczny konflikt w cišgu pierwszych dni rzšdów PiS.

Ten tydzień dla losów Trybunału będzie decydujšcy. W œrodę zbiera się Sejm, a PiS chce wówczas wybrać pięciu własnych sędziów TK w miejsce pięciu prawników, których przed wyborami wybrała Platforma.

Czy ta zamiana sędziów przez PiS będzie prawnie wišżšca? Tego możemy się dowiedzieć już w czwartek, bo wówczas Trybunał wyda orzeczenie oceniajšce wybór dokonany przez Platformę. Ale dowiedzieć się nie musimy – partia Jarosława Kaczyńskiego chce odsunięcia od orzekania tych sędziów TK, którzy pracowali nad ustawš Platformy umożliwiajšcš jej wybór pięciu sędziów. Chodzi o przewodniczšcego TK Andrzeja Rzeplińskiego, jego zastępcę Stanisława Biernata oraz sędziego Piotra Tuleję.

Gdyby do tego doszło, Trybunał mógłby mieć kłopot z wydaniem orzeczenia. Orzekać musi bowiem w składzie co najmniej dziewięciu sędziów. Dziœ co prawda liczy ich 12, ale w œrodę kończy się kadencja sędziego Zbigniewa Cieœlaka. Bez czwórki sędziów Trybunał zostałby sparaliżowany.

Politycy PiS liczš na taki rozwój wydarzeń. Wypominajš Rzeplińskiemu, że podczas prac nad ustawš Platformy w Senacie deklarował wyłšczenie z orzekania siebie i Biernata. Co jest prawdš, tyle że nie wspominał o Tulei.

Na razie na wokandzie TK Rzepliński figuruje jako przewodniczšcy składu orzekajšcego w czwartkowej rozprawie. Sędziami sprawozdawcami będš Leon Kieres (były senator PO) oraz Marek Zubik (wybrany z ramienia PSL, były zastępca bliskiego PiS rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego).

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL