Chiny: Czystka wśród generałów

Kolejny z najwyższych dowódców zginął z powodu oskarżeń o korupcję.

Aktualizacja: 29.11.2017 15:33 Publikacja: 28.11.2017 18:09

Pekin, marzec 2017 - generałowie jeszcze na trybunach. W środku - Zhang Yang (popełnił samobójstwo),

Pekin, marzec 2017 - generałowie jeszcze na trybunach. W środku - Zhang Yang (popełnił samobójstwo), pierwszy z prawej – Fang Fenhui (zniknął z życia publicznego).

Foto: AFP

Generał Zhang Yang miał powiesić się w swojej rezydencji pod Pekinem, po czterech miesiącach śledztwa w sprawie przyjmowania przez niego łapówek.

– Dwulicowy generał użył takiego podłego sposobu, by zakończyć życie i uniknąć kary za naruszenie partyjnego regulaminu i złamanie zasad państwa prawa. Utracił zaufanie partii – stwierdziła gazeta chińskiej armii „Jiefangjun bao".

Yang był szefem wydziału politycznego chińskiej Centralnej Komisji Wojskowej rządzącej dwumilionową armią. Formalnie istnieją dwie Komisje o identycznej nazwie – jedna Centralnego Komitetu partii komunistycznej, a druga państwowa. Ale w skład obu zawsze wchodzą te same osoby, zapewniając komunistom całkowite panowanie nad armią. A Yang zarządzający „wychowaniem politycznym" w armii był urzędnikiem partyjnym o najwyższej randze wojskowej.

W ciągu ostatnich pięciu lat ofiarami kampanii antykorupcyjnej prowadzonej przez chińskiego lidera Xi Jinpinga padło dwóch zastępców szefa Komisji (on sam był i jest jej szefem) – jeden został skazany na dożywocie, drugi zmarł na raka w trakcie śledztwa. Kolejnego członka Komisji i szefa sztabu chińskiej armii Fang Fenghui nikt nie widział od czasu aresztowania generała Yanga. Według informacji z Pekinu, Fenghui i Yang mieli zostać aresztowani jednego dnia, niedługo przed rozpoczęciem XIX zjazdu partii komunistycznej.

Spośród wyższych oficerów wcześniej zastępca komisarza politycznego floty, wiceadmirał Ma Faxiang popełnił samobójstwo, wyskakując z okna kwatery sił morskich w Pekinie. Wiceadmirał Jiang Zhonghua zaś z dowództwa Floty Morza Południowochińskiego wyskoczył z okna hotelu w trakcie przesłuchania przez wojskowych śledczych.

„Od 2012 roku ponad stu wyższych oficerów zostało ukaranych (za korupcję – red.). W tym czasie armia straciła więcej generałów niż na polu bitwy w rewolucyjnych czasach (w czasie wojny domowej w Chinach, między komunistami a rządem Kuomintangu w latach 1927–1950 – red.)" – podsumowała oficjalna chińska agencja Xinhua. Według ekspertów chińska armia w sumie straciła 13 tys. oficerów na skutek korupcyjnych zarzutów.

„Kampania prowadzona przez Xi pomogła mu zlikwidować potencjalnych przeciwników i opozycjonistów" – stwierdziła agencja Bloomberg. Na XIX zjeździe delegaci zgodzili się zmniejszyć Centralną Komisję Wojskową z 11 do 7 osób, sankcjonując w ten sposób już dokonane aresztowania. Xi chce uniknąć błędów poprzedniego lidera Hu Jintao, który nie panował nad generalicją. Doprowadziło to do tego, że w 2011 roku zapewniał ówczesnego amerykańskiego sekretarza obrony Roberta Gatesa, że Chiny nie testują własnego niewidzialnego samolotu („stealth"), gdy właśnie był testowany, a on o tym nie wiedział.

Obecnie armia przeżywa prawdziwy huragan reform. W ciągu jednego dnia zmniejszono ilość tzw. grup armijnych z 18 do 13, generałów i komisarzy wojskowych mianowano dowódcami w odległych jednostkach, dając im 24 godziny na przeprowadzkę. – Xi zniszczył istniejące powiązania frakcyjne wśród establishmentu wojskowego – uważa amerykański ekspert Don Tse.

Generał Zhang Yang miał powiesić się w swojej rezydencji pod Pekinem, po czterech miesiącach śledztwa w sprawie przyjmowania przez niego łapówek.

– Dwulicowy generał użył takiego podłego sposobu, by zakończyć życie i uniknąć kary za naruszenie partyjnego regulaminu i złamanie zasad państwa prawa. Utracił zaufanie partii – stwierdziła gazeta chińskiej armii „Jiefangjun bao".

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kryzys polityczny w Hiszpanii. Premier odejdzie przez kłopoty żony?
Polityka
Mija pół wieku od rewolucji goździków. Wojskowi stali się demokratami
Polityka
Łukaszenko oskarża Zachód o próbę wciągnięcia Białorusi w wojnę
Polityka
Związki z Pekinem, Moskwą, nazistowskie hasła. Mnożą się problemy AfD
Polityka
Fińska prawica zmienia zdanie ws. UE. "Nie wychodzić, mieć plan na wypadek rozpadu"