Sejm wysyła swoich strażników do krawca

Znany jest już krój mundurów reprezentacyjnych, które założą funkcjonariusze. Na razie szabel nie przewidziano.

Aktualizacja: 27.11.2017 14:11 Publikacja: 26.11.2017 18:45

Takie mundury marszałek chce dopełnić szablami.

Takie mundury marszałek chce dopełnić szablami.

Foto: materiały prasowe

Czapka rogatywka, kurtka ze sznurem galowym, spodnie z lampasami, wysokie czarne buty, skórzane rękawiczki i efektowny pas z odznaką okoloną stylizowanymi liśćmi dębu i z koalicyjką – tak będą się prezentowali strażnicy marszałkowscy w mundurach reprezentacyjnych. Będą je wdziewać na specjalne okazje, takie jak obrady Zgromadzenia Narodowego. Wygląd tych mundurów, podobnie jak ich bardziej codziennych wersji, jest już znany, bo MSWiA opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ubiorów sejmowych strażników.

Obecnie prezentują się dużo skromniej. Ich najbardziej elegancka forma ubioru to mundur galowo-wyjściowy. To po prostu granatowy garnitur z luźnymi nogawkami i ozdobnym sznurem na piersi.

Poprawa wyglądu strażników to element głębszej reformy. Sejm pracuje nad ustawą o straży marszałkowskiej, która przewiduje, że jej funkcjonariusze dostaną przywileje emerytalne, takie jak np. policjanci. O tym, że przy okazji mają się lepiej prezentować, jako pierwsi pisaliśmy w „Rzeczpospolitej". Informowaliśmy, że kilkunastoosobowy oddział reprezentacyjny, złożony z samych mężczyzn, ma też otrzymać szable.

Powód? Popularna sejmowa teoria głosi, że marszałek Marek Kuchciński zafascynował się bronią białą podczas wizyt w węgierskim parlamencie, gdzie strażnicy salutują z użyciem szabel. – Z tego samego powodu marszałkowi zamarzyły się też peleryny podobne do tych, które noszą strzelcy podhalańscy – mówi poseł Jarosław Urbaniak z PO.

Problem w tym, że obu tych elementów nie przewiduje projekt szefa rozporządzenia MSWiA Mariusza Błaszczaka.

Skąd brak szabel? MSWiA odsyła do Centrum Informacyjnego Sejmu. To drugie tłumaczy, że obecne regulacje dotyczące straży nie przewidują broni białej, więc szef MSWiA w rozporządzeniu nie mógł umieścić szabel. CIS dodaje, że projekt pojawia się teraz, choć Sejm nie uchwalił jeszcze ustawy o straży marszałkowskiej, by jak najszybciej można było zamówić krawca. „Dzięki powyższemu czas jest efektywnie wykorzystany, a nowe mundury będą mogły być szybko wprowadzone do użytku" – wyjaśnia.

CIS dodaje, że szable będą zamówione później. „W projektowanej ustawie o straży marszałkowskiej jest przepis (...) upoważniający marszałka Sejmu do określenia, w drodze zarządzenia, rodzajów broni paradnej przysługującej funkcjonariuszom oraz jej wzorów, a także przypadków występowania z tą bronią" – informuje.

Skomplikowany tryb wyposażenia strażników w broń białą budzi wątpliwości opozycji. – Brak tej broni w rozporządzeniu wygląda na złośliwość szefa MSWiA Błaszczak – komentuje Jarosław Urbaniak.

Zdaniem niektórych polityków opozycji Błaszczak może próbować zablokować zmiany w straży z powodu ich planowanego rozmachu. Funkcjonariusze mają dostać możliwości pracy poza parlamentem i opłacania informatorów, a liczebność formacji ma wzrosnąć ze 160 do 280 etatów.

Nie podoba się to Platformie. – To niemal po jednym strażniku na każdego posła opozycji – mówiła Krystyna Skowrońska z PO podczas niedawnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych.

Krytyka projektu powoduje, że Kancelaria Sejmu zaczyna wycofywać się z niektórych założeń. Wiadomo już, że nowa ustawa ma wejść w życie w marcu 2018 roku, a nie w styczniu, jak pierwotnie planowano. Nie jest wykluczone, że ofiarą krytyki padną też szable.

– Jeśli jest to kością niezgody, jesteśmy w stanie wycofać się z tych szabli, mówiąc szczerze – mówiła podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.  

Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej